Aktar Bloğu

Hindistan Cevizinin Zararları Var Mı?

Hindistan cevizinin zararlari var mi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Hindistan cevizi, tropikal iklimlerin meyvesidir. Lifinden sütüne kadar çok çeşitli faydaları varıdır. Şampuanlarda, sabunlarda, kremlerde ve makyaj malzemelerinde de kullanılır. İştah kesici özelliği bulunmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olur. Sert ve kahverengi kabukları olduğu için normal bir meyve gibi kolaylıkla soyulmaz. Keskin ve büyük bıçaklarla kesilip suyu içilir.

Hindistan Cevizinin Zararları Var Mı?

Hindistan cevizinin faydaları daha çok olmakla birlikte fazla tüketimi sonrasında yan etkileri de vardır. Faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • İçi lif deposu olduğundan diyabet hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakteri ve virüsler karşı vücut direncini artırır.
  • Karın yağlarını eritmeye yardımcı olur.
  • Genel sağlığa katkıda bulunur.
  • Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasına yardımcı olur.
  • İçerdiği su ve sütlerin yağları besleyicidir.
  • Kolesterol seviyesini dengelemeye yardım eder.
  • Cilt ve saç bakımına iyi gelmektedir. Kuru ciltlere iyi gelir, saç dökülmelerine karşı da oldukça faydalıdır.
  • Hindistan cevizinin suyu sterildir ve sağlıklıdır. Hamile kadınlar için faydaları vardır. Gebelik döneminde hem annenin hem bebeğin enfeksiyonlara karşı direncini güçlendirir. Ancak hem hamilelerin hem de emziren annelerin Hindistan cevizi tüketimi ve Hindistan cevizi yağı kullanımından önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Birçok yararı olan Hindistan cevizinin fazla tüketimi sonucu Hindistan cevizinin zararları da vardır.  Fazla tüketilmesi sonucunda kan seviyesini düşürebilir. Kan basıncını etkilediğinden herhangi bir ameliyattan 1 hafta önce yenilmemesi gerekir.  Aynı zamanda kronik, alerjik ya da herhangi önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin Hindistan cevizi tüketiminden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Cilt ve Saç Bakımı İçin Hindistan Cevizi Tüketebilirsiniz!

Hindistan cevizinin yağı cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılan bir yağdır. Masaj yağı olarak hem cilde hem saça kullanılabilir. İçindeki doymuş yağlar sayesinde ciltte ve saçta parlaklık ve dolgunluk sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında bu yağlar cildin altına yerleşir ve sağlıklı bir görünüm katar.

İçindeki E vitamini sayesinde çatlaklara ve yaralara iyi gelir. Pürüzsüzlük kazandırır ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

Hindistan Cevizi Gluten İçerir Mi?

Hindistan cevizinde gluten yoktur. Glutensiz beslenmek isteyenlerin kullanabileceği bir baharattır. İçinde gluten olmadığı için yemeklerde koyulaştırmak için buğday unu da kullanılabilir. Aktarlarda, marketlerde bulunması kolay bir besindir. İnternetten hemen Hindistan cevizi satın almak isteyenler ise e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” include=”2789, 2788″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.