Aktar Bloğu

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zeytinyagi alirken nelere dikkat etmek gerekir

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Zeytinyağı, günümüzde en fazla tüketilen bitkisel yağların başında gelmektedir. Zeytin ağacının sarı ya da siyah meyvelerinden elde edilen bu yağ, gerek insan sağlığı açısından, gerekse kişisel bakım açısından oldukça önemlidir. Genellikle besin olarak tüketilen zeytinyağı, yemeklerde, salatalarda ya da direkt olarak tüketilebilen bir besin maddesidir.

Zeytinyağının insan sağlığının yanı sıra cilde ve saça olan faydaları da oldukça fazladır. Hemen hemen pek çok cilt maskesinin olmazsa olması olarak bilinen zeytinyağı, en çok tercih edilen cilt bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Ayrıca saçlarının beslenmesini ve oldukça bakımlı bir hal almasını isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği bitkisel yağlardan biridir.

Zeytinyağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki, zeytinyağının plastik şişe de değil, cam şişe de muhafaza ediliyor olmasıdır. Diğer pek çok bitkisel yağ gibi zeytinyağı da plastik şişelerde uzun süre muhafaza edilemezken, çabuk bozulabilmektedir. Yerli malı zeytinyağlarının tercih edilmesi de önemlidir. Türkiye, dünya üzerinde en önemli zeytinyağı üreticilerinden biri olurken, en kaliteli zeytinyağları da yine Türkiye’de üretilmektedir. “Organik olarak üretilmiştir” ibaresi olan her yağın sertifika sahibi olup olmadığına bakılması ve tercih edilecek olan zeytinyağı türleri hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı alırken dikkat edileceklerden bir diğeri ise yağın asit oranıdır. Yüzde 0,8 yalnızca sızma, yüzde 0,5 kaliteli, yüzde 0,2 ise yüksek kaliteli anlamına gelmektedir.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının cilde faydaları oldukça fazladır. Doğal yollardan elde edilen tümüyle organik zeytinyağı, cildin nemlenmesini sağlamakta ve özellikle de kış aylarında kuruyan cildin nem dengesini sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciltte oluşan kızarıklıkların, kırışıklıkların güneş yanıklarının ve yaraların iyileşmesinde zeytinyağının etkisi bir hayli çoktur.

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmeyecek türdendir. Çocuklarda beyin gelişimini destekleyen bu yağ, gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bünyesinde pek çok vitamine yer verirken, bu vitaminlerin başlıcaları ise; A, E, D ve K vitaminidir. Vitaminler sayesinde hücreler yenilenebilirken, idrar yolundaki iltihapların ve safra kesesindeki problemlerin giderilmesinde etkilidir.

Zeytinyağının faydalarından bir diğeri ise, bağırsakları çalıştırmaktır. Sindirim ve dolaşım sistemini bir düzene sokabilen zeytinyağı, kişinin kilo vermesine yardımcı olurken, ayrıca gargara olarak kullanılması halinde dişlerin beyaz kalmasını sağlamaktadır.

Zeytinyağı Nerede Satılır?

Zeytinyağı, marketlerde, aktarlarda, bitkisel yağların ve kozmetik ürünlerin satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen zeytinyağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.