Aktar Bloğu

Zerdeçal ve Tüketimi Hakkında!

zerdecal ve tuketimi hakkinda

Zerdeçal Hindistan, Çin ve Endonezya mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunan curcurmin maddesinden dolayı ise tıbbi alanlarda da çokça tercih edilmektedir. Zerdeçalın faydaları ise kısaca şöyledir;

Bitki Çayları e-Aktariye'de!
  • Şeker hastaları için etkili bir baharattır. İnsülin direncini azaltır, kan şekerini dengeler ve diyabetin zararlı etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Eklem ağrıları, eklem iltihabı ve romatizmal ağrıların azalmasında etkilidir.
  • Mideye yararlı bir besindir. Ülser, mide ekşimesi, mide ağrısı ve hazımsızlık gibi başlıca mide rahatsızlıklarının azalmasında önemli bir faktördür.
  • Hafızanın kuvvetlenmesinde ve düzenli tüketildiği takdirde kalp krizi riskinin azalmasında da önemli bir etkendir.
  • Ayrıca kolesterol dengelemek ve idrar söktürmek de zerdeçalın faydaları arasındadır.
  • Aynı zamanda zerdeçal ödem atmaya da yardımcı olur.

Bebekler Zerdeçal Tüketebilir Mi?

Zerdeçalı bebeklere vermek yer yer sakıncalı olabilir. Bebeklerde güçsüz olan bağışıklık sistemi yüzünden onlarda beklenmedik yan etkiler yaratabilir. Ancak bazı enfeksiyonel durumlarda az derecede bebeklerin mamalarına karıştırılarak verilebilir. Bu ölçü ise en fazla 1 çay kaşığıdır. Fakat yine bebekte öksürük krizi veya tıkanma gibi durumlar olursa doktora götürülmelidir.

Çocuklar Zerdeçal Tüketebilir Mi?

Bebekler için genellikle zararlı olan bu baharat 2 yaşından büyük çocuklar için genel anlamda bir zararı bulunmamaktadır. Fakat herhangi bir rahatsızlık veya zerdeçala karşı alerjik durumu olan çocukların da tüketmesi sakıncalıdır. Çocuklarda tüketim miktarı ise bebekler gibi en alt seviyelerde olmalıdır. Yemeklerine karıştırılarak ya da tatlı yiyeceklerle verilerek çocuklar için faydalı bir hareket yapılmış olur. Fakat yine fazlaca ve uzunca kullanımı yan etkilere neden olabilir. Bu durumlarda ise acil olarak hekime görünmekte fayda vardır.

Kimler Zerdeçal Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Diyabet rahatsızlığı olanların, Safra kesesi veya safra kanalı tıkanıklığı olanların, Mide komplikasyonları ve mide rahatsızlıkları olanların, kan pıhtılaşması hastalığı olanların ve gebelerin uzak durmaları gerekmektedir.

Bunlar dışında faydalarını saydığımız kısımdaki rahatsızlıkları olanlar tüketebilir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Zerdeçal Nerede Satılır?

Zerdeçal, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Zerdeçal satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharatları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!