Zerdeçal daha çok yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Vatanı Doğu Hindistan’dır. Türkiye’de iklim şartlarından ötürü yetişmemektedir. Sarı renktedir. Genellikle yemeklere ve kumaşlara renk vermek amacıyla kullanılır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın hem suyu hem de çayı yapılmaktadır. Zerdeçalın faydalarından direkt tüketerek de yararlanmak mümkündür. Hazırlanılan su ve çay hastalığı atlatmaya yardımcı olur. Bunun haricinde zerdeçal:

  • Romatizma ağrılarını gidermeye yardımcıdır. Antioksidan özelliği hafif eklem ağrıları, romatizma ve bacak ağrılarına yardımcıdır.
  • Diyabeti dengelemeye yardımcıdır. Bu bitki insülin hormonunu düzenlediği için kan şekerini dengede tutmaya yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir. Doğal bir dezenfekte aracıdır. Kesik ve yanık yaraların üstüne zerdeçal tozu ekleyerek mikrop kapması önlenebilir.
  • Sindirimim sisteminin düzenlenmesinde yardımcıdır. Şişkinlik ve gaz sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Çiğ olarak yenmesi ise bağırsakları çalıştırır.
  • Karaciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki toksinleri temizlemede etkili olan besin gruplarından biridir.

Zerdeçal Nasıl Saklanmalıdır?

Zerdecal ve Kullanimi Hakkinda 1

 

Baharatlar yemeğe tat katan besinlerdir. Havayla temas etmediğinde cam ve porselen kavanozlarda saklandığında daha uzun ömürlü olur. Baharatlıklar mutfağın serin ve fazla ışık almayan bir bölümünde bulunmalı ya da erzak dolabında saklanmalıdır. Baharatlıklar, baharatlar için en ideal saklama kaplarıdır.

Yemeğe baharat eklenmek istendiğinde baharatlığı yemeğe yaklaştırmak sakıncalıdır. Çünkü buhar zerdeçalın ömrünü kısaltır. Bunun yerine kaşık tercih edilebilir. Aynı zamanda yeni alınan zerdeçal ve diğer tüm baharatlar eskileriyle aynı kaba konulmamalıdır. Toz zerdeçalların yeni kabına yapışmaması için kabı kuruladıktan sonra konulması gerekir. Saklandığı zaman ise bir yılı aşkın bir sürenin aşılmaması tavsiye edilmektedir.

Zerdeçal Nerede Satılır?

Zerdeçal, aktarlarda, küçük ve büyük marketlerde satılmaktadır. İnternetten hemen zerdeçal satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharatları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.