Birçok yararı olan zerdeçal Hint safranı olarak bilinmektedir. Hindistan, Çin ve Pakistan’da yetişmektedir. Köri tozunun ana maddesi olan zerdeçal faydaları ve kullanım alanları incelendiği zaman hem çay olarak hem yemeklere katılarak tüketilmektedir. Kökleri toz olarak kullanılan zerdeçal faydaları ile son zamanların en çok rağbet gören şifalı bitkileri arasındadır. Kurkumin denilen kısmı yararlı etkilerini gösteren maddedir.

Zerdeçalın Faydaları

Antidoksan özelliği sayesinde toksinlerden kurtularak zararlı etkilerinden korunmak imkanı sağlamaktadır. Şeker hastalığı, kanser türlerinde tümörün büyümesini engelleyen etkiler ortaya koymaktadır. Zerdeçal kullanımı, iltihaplanmayı ve buna bağlı ağrı oluşumuna karşı ve anti bakteriyel özellik gösterdiği bilinmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, zerdeçalın damar kireçlenmesini durdurulmasına, atardamarlarda plak oluşumunun azaltılmasına, kan pıhtısının oluşumunun engellemesine yardımcı olmaktadır. Buna bağlı olarak da kalp rahatsızlıkları, kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olmaktadır. Ancak kalp rahatsızlığı olan kişilerin zerdeçal tüketiminden önce mutlaka doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda hamilelerin, emziren annelerin, kronik, alerjik ya da önemli rahatsızlığı olanlarında da doktorlarına danışmadan zerdeçal tüketmemeleri önerilmektedir.

Yemeklere katmanın yanı sıra özellikle çay olarak tüketilmektedir. Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri safra yolları ve safra kesesinin düzenlenmesine etki etmektedir. Kalp sağlığı üzerindeki yararlarının yanı sıra kolesterolün düşmesine etki ettiği söylenmektedir. Uzak doğuda geçmiş yıllarda karaciğer için ilaç olarak kullanılmıştır. Sürekli olarak kullanımda hekimlerle görüşülmelidir. Fazla miktarda ve uzun süre kullanıldığında midenin tahriş olması gibi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde kullanım ile ilgili olarak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Cerrahi operasyonlardan önce sürekli kullanıma ara verilmesi önerilmektedir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdecal Faydalari Nelerdir 1

 

Kullanımı kolaylaştırmak için balla karıştırılarak ya da yemeklere eklemek suretiyle kullanılabilir. Toz olarak kullanıldığında üç gramı aşmadan kullanılmalıdır. Kullanılan yemeklere değişik lezzet katan ürün yüksek miktarda kullanmak yerine ölçüyü azaltarak lezzet değişimine uyum sağlayacaktır.

Zerdeçal Nerede Satılır?

Zerdeçal, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kök ya da toz zerdeçal satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.