Yosun yağı, su yosunlarının soğuk sıkım işleminden geçirilmesi ile elde edilen bir yağdır. Kişisel bakım alanında oldukça sık tercih edilen bitkisel yağlardan olan bu yağ, özellikle de cilt bakımı konusunda oldukça etkilidir.

Son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen yağ, vitamin ve mineral bakımından bir hayli zengindir. Dolayısıyla gerek cildin gerek vücudun gerekse saçların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek niteliklere sahiptir. Bu nedenle de oldukça önemli bir kişisel bakım ürünü olarak tercih edilmektedir.

Yosun Yağının Cilde Faydaları

Yosun Yağının Cilde Faydaları

Yosun Yağının Cilde Faydaları

Yosun yağının cilde faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çoktur. Cildin dengede kalmasını sağlayan, sivilce, akne, siyah nokta gibi problemleri gideren, cildi yağ, kir ve tozdan arındıran yosun yağı, aynı zamanda cildi derinlemesine temizlemektedir. Bu sayede gözeneklerin açılmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bu sabun, özellikle selülitler konusunda önemli etkiler gösterebilmektedir.

Cilt üzerindeki faydaları elbette ki bu kadarla sınırlı değildir. Cilt bakım yağları arasında önemli bir yere sahip olan yağ, deri altı yağları çözmekte, gözaltı korluk ve kızarıklıkları geçirme, vücudun nem dengesini korumakta, cildi nemlendirip ipeksi bir görünüm kazandırması, ölü derilerin atılarak cildin rahat nefes alması sağlaması, bu yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Yosun Yağının Genel Faydaları

Yosun Yağının Genel Faydaları

Yosun Yağının Genel Faydaları

Cilt üzerinde göstermiş olduğu mucizevi faydalarının yanı sıra genel sağlık ve saç sağlığı açısından da oldukça önemli faydalar sağlayan yağ, antiseptik, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca vitamin ve mineral kaynağı olan bu yağ, saç köklerini güçlendirmekte, daha sağlıklı saçların uzamasına yardımcı olmakta ve saç dökülmesini en aza indirgemektedir. Aynı zamanda kopmaların, kırılmaların ve yıpranmanın da önüne geçebilmektedir.

Genel sağlık açısından yosun yağının faydaları ise; enzimleri çalıştırması, tiroid hormonunun dengeli bir şekilde çalışmasını sağlaması, kemikleri güçlendirmesi, vücudun asit-baz düzenini sağlaması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ayrıca tırnaklar için de oldukça etkili bir bakım ürünü olarak kabul edilmektedir.

Yağın kullanım şekli de genellikle kullanım alanına bağlı olarak değişmektedir. Cilt bakımında direkt olarak cilde uygulanabilen bu yağ, aynı zamanda diğer bitkisel yağlar ile karışım haline getirilerek de kullanılabilmektedir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.