Yeşil çayın cildimize ve vücudumuza faydaları artık hemen hemen herkes tarafından bilinirliğe ulaştı ama çoğumuz hala yeşil çay ne zaman içilmelidir sorusu hakkında bilgi sahibi değil.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir?

Yeşil çayın etki ve faydaları görmek için hangi zamanlarda içileceği de oldukça önem arz ediyor. Hatta yeşil çayı doğru saat ve zamanlarda içmek olası yan etkilerinden de bizi koruyor. Örneğin; akşam geç saatlerde yeşil çay içmek uyuma konusunda bizi zorlayabilir. Peki yeşil çay ne zaman içilmelidir? Hangi saatlerde içilmelidir? Hangi saatlerde içilmemelidir?

Aslında yeşil çayın faydalarını görmek için belli bir saat veya zaman seçmemize gerek yok. Ama yeşil çayın faydalarını daha fazla görmek için belli saat ve zamanlar var. Şimdi bu saat ve zamanları konu başlıklarıyla inceleyelim.

  • Yeşil çay akşam saatlerinde içilmemesi tavsiye edilmektedir.
  • Yeşil çay sabah uyandıktan hemen sonra içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Yeşil çay yemekle beraber içilmemelidir.
  • Yeşil çay sabah, öğlen ve akşama doğru çok geç olmayan saatlerde içilebilir.
  • Genel olarak yanında herhangi bir şey olmadan içilmelidir.
  • Farklı öğün aralarında sonra veya önce içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Üst üste 1-2 bardaktan fazla içilmemesi önerilmektedir.
  • Günde 3-4 bardaktan fazla içilmemelidir.

Yeşil Çay Akşam Saatlerinde İçilir Mi?

Yesil Cay Ne Zaman Icilmelidir

 

Yeşil çayın içerisinde diğer çaylar ve kahve kadar olmasa da az miktarda kafein vardır. Özellikle gece geç saatlerde tüketmek, miktarı ne kadar azda olsa uygu kaçırabilir. Bu yüzden gece ve akşam geç saatlerde içmeyi tavsiye edilmemektedir. Özellikle uyku sorunu çeken kişiler gece veya akşam geç saatlerde yeşil çay içerse uyumaları daha da zorlaşacaktır.

Yeşil Çay Yemekle Beraber İçilir Mi?

Yeşil çayı yemekle beraber içmek, vücudumuz için gerekli olan demiri almamıza engel olabilir. Yeşil çay diğer çaylar kadar olmasa da az miktarda kafein içerir ve bu az miktarda kafein, vücudumuzun demir almasına engel teşkil etmektedir. Uzmanlar tarafından açıklanan bilgilere göre yeşil çayı yemekle beraber içmenin vücudun demir almasına büyük bir ölçüde engel oluyor. Vücudumuz için yeşil çayı yemekle beraber içmememiz gerekiyor.

Yeşil Çay Hangi Saatlerde İçilmeli?

Yeşil çayı içmek için en doğru zaman sabahtır. Gece boyunca vücudumuzun ürettiği toksin ve artık maddeleri sabahları yeşil çay içerek vücuttan atılımını kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca gece boyunca sıvı almadığımız için sabah uyandıktan hemen sonra yeşil çay içerek vücudumuzun sıvı dengesini sağlayabiliriz. Bunların dışında sabahları yeşil çay içerek vücut ısımızın dengelenmesine de yardımcı oluruz. Sabah uyandıktan sonra güne başlarken elimizi yüzümüzü yıkamak gibi yeşil çay içmeli ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.