Yeşil çay, siyah çayın ardından ülkemizde en çok tüketilen bitki çaylarından biridir. Günümüzde pek çok aktar, market ve organik pazarlardan bulabilmenin mümkün olduğu bu bitki çayı, sağlık açısından oldukça önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Yeşil Çay ile Yeşil Kahve Çayı Arasındaki Farklar

Yeşil çay ile yeşil kahve çayı arasında pek çok farklılık bulabilmek mümkündür. Yeşil çay, camellia sinensis yapraklarından taze ya da kurutulmuş olarak elde edilen bitkisel çaylardan biridir. Yeşil kahve çekirdeği çayı ise, kahve çekirdeklerinin herhangi bir işlemden geçirilmeden demlenmesi ile elde edilmektedir. Yeşil kahve çekirdeği çayı, kahve çekirdeklerinin öğütülmesinin ardından demlenerek hazırlanırken, yeşil çay ise direk olarak yaprakların kaynamış suya koyulması ile hazırlanmaktadır.

Yeşil Çay ile Yeşil Kahve Çayı Arasındaki Benzerlikler

Yeşil çay ile yeşil kahve çayı arasındaki benzerliklerden en önemlisi, her ikisinin de bir bitki çayı olmasıdır. Bunun ile beraber insan sağlığına olan faydaları ile de benzerlik gösteren bu çaylar, metabolizmayı hızlandırmakta ve kilo verebilme konusunda etkili olmaktadır. Öte yandan kansere karşı koruyucu bir etki göstermesi, zihni açıp hafızayı güçlendirmesi, kötü kolesterolü düşürerek kolesterol seviyesini düzenlemesi, yine bu iki çayın benzer faydaları arasında yer almaktadır.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesi İçin Yeşil Çay Tüketebilirsiniz

Yeşil çay, pek çok sağlık sorununa fayda sağlarken, özellikle de bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ile dikkat çekmektedir. İçeriğindeki bol miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, grip, nezle ve bunun gibi pek çok hastalığa karşı koruyucu bir fayda sağlayabilmektedir.

Yaşlanma Etkilerini Azaltmak İçin Yeşil Kahve Çayı Tüketebilirsiniz

Yeşil kahve çayının faydaları da en az yeşil çay kadar fazladır. Özellikle de yaşlanma etkilerine karşı göstermiş olduğu faydaları ile bilinen bu çay, doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde büyük ölçüde faydalı olabilmektedir.

İçeriğinde bol miktarda ORAC adı verilen antioksidan madde içermesi sebebiyle kırışıklıklara neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren yeşil kahve çayı, bu sayede ciltte ya da vücutta meydana gelen kaz ayakları, ince çizgiler ve kırışıklıkları en aza indirgeme ve oluşumunun da önüne geçebilme gibi bir etki gösterebilmektedir.

Yeşil Çay ile Yeşil Kahve Çayı Nerede Satılır?

Yeşil Çay ile Yeşil Kahve Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Yeşil Çay ile Yeşil Kahve Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler