Aktar Bloğu

Yeşil Çay ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Yeşil Çay ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Yeşil çayın içerisinde bulunan bir polifenol türü olan kateşinler, araştırmalar sonucuna göre yağ yakmaya ve cilt sıkılaştırmaya yardımcı oluyor. Bu da kilo vermek isteyen kadınlar ve erkekler için oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Japonya’da yeşil çayın faydaları konusunda yapılan araştırmada yeşil çayın kilo vermeye olan etkisi test edildi. Düzenli olarak yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin alan kişilerle, almayan kişiler iki gruba ayrıldı. Araştırma sonucunda kateşin alan kişilerin, almayan kişilere göre daha fazla yağ yaktıkları ve kilo verdikleri tespit edildi. Yeşil çayın içerisinde bulunan polifonel maddeler sayesinde, insanlar oldukça hızlı bir şekilde yağ yakıyor ve gün içerisinde harcadıkları kalori miktarları daha üst seviyelere çıkıyor. Sizde kilo vermek istiyorsanız düzenli bir şekilde yeşil çay tüketmeli ve bunun üzerine de egzersiz yapmalısınız. Böylece hem egzersiz yaparak hem de yeşil çay içerek kilo vermeyi daha hızlı bir şekilde deneyimlemiş olursunuz. Ancak hiçbir içecek ya da yiyeceğin doğrudan zayıflatmadığı da bilinmelidir. Zayıflamak isteyenlerin sağlıklı beslenerek sağlıklı gıdalar tüketmeleri gerekmektedir. Yeşil çay da bunlardan sadece biridir.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Var Mıdır?

Yeşil çayın faydaları dışında bazı sebeplerden kaynaklanan yan etkileri de vardır. Özellikle hamilelik döneminde olan ve çocuk emziren kadınlar yeşil çay tüketmekten kaçınmalıdır. Ayrıca gün içerisinde çok fazla yeşil çay tüketirseniz mide bulantısı, baş dönmesi ve uyku sorunu gibi rahatsızlıklar başınıza gelebilir. Bunun için uzmanlarında tavsiye ettiği gibi günde ortalama 3 bardak ve farklı öğünlerde tüketilmelidir. Bunların dışında bazı ilaçlarla yeşil çay etkileşime geçebilir. Bu nedenle hem emziren anne ve hamilelerin hem de kronik, alerjik ya da herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları önerilmektedir. Aynı zamanda aşağıdaki ilaçları kullananların kesinlikte yeşil çay tüketmemeleri önerilmektedir. Bunlar;

  • Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar,
  • Yüksek tansiyon ilaçları,
  • Kemoterapi ilaçları,
  • Doğum kontrol hapları,
  • Böbrek, karaciğer ve mide rahatsızlıkları ile ilgili ilaçlar,
  • Kan ilaçları ve bazı antibiyotikler

Metabolizmasını hızlandırmak isteyenlere en çok tavsiye edilen bitki çayları arasında yer alan yeşil çayı hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda kurutulmuş yeşil satın alarak da kendi aromalarınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.