Aktar Bloğu

Yeni Bahar ve Tüketimi Hakkında

Yeni bahar ve tuketimi hakkinda

Yeni bahar baharatı, mersingiller familyasına ait çok kokulu bir baharattır. 10 metreye ulaşan yeni bahar bitkisinden elde edilir. Bitkinin taneleri yeşilken toplanır güneşte kahverengi olana dek kurutulur. Sert ve acımsı bir lezzeti vardır. Bezelye büyüklüğünde küçük tanelere sahiptir. Sadece tohum olarak kullanılmayan yeni bahar bitkisinden yağ da elde edilir. Ana vatanının Amerika olduğu bilinir. Türk mutfağında dolmaların içinde kullanılır. Yeni bahar aktarlarda ve marketlerde bulunmaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Bebekler Yeni Bahar Tüketebilir Mi?

Bebeklerin ilk altı ay boyunca ek gıda tüketmeleri uygun görülmemektedir. İlk altı ay sonunda direkt tüketimi sakıncalı olmakla beraber besinlerin içinde tüketilmesi uygundur. Ancak öncesinde yine ailelerin bebeklerin doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Yeni baharın sağlık için yararlı çoktur. Yeni baharın faydaları genel olarak incelendiği zaman;

  • Bebeklerin mide ve bağırsak gazlarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Mide krampları ve rahatsızlıklarına karşı rahatlatma etkisi göstermektedir.
  • Çok miktarda demir ve bakır içerdiğinden bebeklerde kan dolaşımı hızlandırmaya yardım eder. Aynı zamanda demir eksikliği olan herkesin demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur.
  • Vücut ısısını artırmaya yardım etmektedir.
  • A ve C vitamini içerdiğinden bebeklerde kemik gelişimini hızlandırmaktadır.
  • Kalsiyum içerdiğinden bebeklerin gelişimlerini hızlandırmayı destekler.
  • A vitamininin de etkisiyle diş sağlığına ve saç gelişiminde etkili olmaktadır.
  • İçerdiği C vitamini soğuk algınlığı, nezle, bronşit gibi rahatsızlıkları iyileştirmeye yardım etmektedir.

Çocuklar Yeni Bahar Tüketebilir Mi?

Çocukların yeni baharı tüketmelerinde herhangi bir sakınca görülmediği söylenmektedir. Sağlığa faydaları çok olan yeni baharın tüketilmesinde çocuklar için pek çok yarar bulunmaktadır. Çocuklardaki gaz sorunlarına da yarar sağlayan yeni baharın yağ olarak tüketimi fayda etmektedir. Çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini artıran yeni bahar düzenli kullanımı sonucunda çocuklarda olumlu etkiler yaratabilmektedir. Bitkilerden elde edilen bu baharatın yağı bakterilere ve mantarlara karşı çocukların vücutlarını korumaya yardım sağlamaktadır.

Kimler Yeni Bahar Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Çocuklar ve bebeklere yağ olarak tüketilmesi uygun görülmektedir. Yeni bahar baharatının tozu çocuklarda ve bebeklerde boğaza kaçma ihtimali öne çıkarmaktadır. Emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin yenibahar tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Yeni Bahar Baharatı Nerede Satılır?

Yeni Bahar baharatı, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen yeni bahar satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.