Kış aylarından çıktığımız şu günlerde kimimiz forma girmek için kimimiz ise şifa bulmak için bitki çaylarına başvuruyoruz. Doğanın bize bahşettiği mucizeler olan bitki çayları bin bir türlü derde deva. Özellikle de yaz dönemine merhaba dediğimiz bu dönemlerde kadınların ortak problemi hızlı bir şekilde kilo vermek. Peki hangi bitki çayları yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı oluyor? İşte detaylar!

Yeşil Çay

Çağımızın vebası denilen kansere karşı korur. Antioksidan kaynağı olan yeşil çay diyetlerde de kullanılır, yağ yakımını hızlandırır. Kalbe iyi gelir. Günde 2 fincan içmek yeterli olacaktır.

Ada Çayı

Bilim dünyasında salvia olarak tanınan bu mucizevi bitki ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Ancak ilaç niyetine tüketmemelidir. Çay olarak içildiğinde sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Gazı giderir. İdrar söktürücüdür. Hamile kadınlara kullanmaları tavsiye edilmez.

Melisa Çayı

Uykusuzluğa iyi gelir. Rahatlatır, huzursuzluğunuzu alır. Diş ve baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Rezene Çayı

Rezene tohumundan hazırlanır. Bebeklerde gazı söktürür. Stresi alır. Hıçkırığı giderir. İştah kapatıcı özelliği olduğundan diyetlerde kullanabilir. Günde bir fincan içmek yeterlidir.

Bunlardan başka ıhlamur, nane limon, kuşburnu gribin hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Hastalıklara yakalanmadan önce içildiğinde koruyucu etkiye sahip olması bu bitki çaylarının faydaları arasındadır.

Bitki çaylarını mutlaka taze demleyip içmelisiniz. Porselen demlikte demlenmesi, klorsuz su kullanılması bitki çaylarının faydalarını arttıracaktır. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bitki çaylarının da fazlası vücuda zarar verebileceğinden günde 2- 3 fincandan fazla içilmemesidir.

Diğer Bitki Çaylarımızı Gördünüz mü?

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler