Yasemin yağı, hoş ve büyüleyici kokusuyla bilinen yasemin çiçeğinin bazı işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu yağın etkisi, oldukça eski dönemlere dayanırken, pek çok rahatsızlığın giderilmesi konusunda oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Geçmişten günümüze dek Mısır ve Çin gibi ülkelerde şifa kaynağı olarak kullanılan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Özellikle cilt olmak üzere vücudun pek çok bölümüne ayrı ayrı fayda sağlayan bu yağ, güzel kokması nedeniyle de oldukça sık tercih edilmektedir.

Yasemin Yağının Faydaları

Yasemin Yağının Faydaları

Yasemin Yağının Faydaları

Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olan yağ stres altında olan insanlar adına oldukça ideal bitkisel yağlardan biri olurken, bu özelliği ile stres kaynaklı çeşitli problemlerin üstesinden gelebilmeye yardımcı olmaktadır.

Emziren anneler için de oldukça ideal olan bitkisel yağlardan biridir. Süt artırıcı etkisi bulunan bu yağ meme tümörleri ve kanserinden de korurken, hamilelerin son günlerinde rahatlamalarına ve kolay bir doğum süreci geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Cilt İçin Yasemin Yağı

Cilt İçin Faydaları

Cilt İçin Faydaları

Özellikle kuru, hassas ve nemini kaybetmiş olan ciltler üzerinde oldukça etkili olan yağ, genel olarak cilt sağlığında oldukça etkili olan bir yağdır. Pamuğa damlatılan birkaç damla yağ yüze uygulandığında, cildin temizlenip arınmasını sağlarken, aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşmasını ve bu sayede siyah nokta, sivilce gibi problemlerin oluşumunu engellemektedir.

Sağlık İçin Yasemin Yağı

Aynı zamanda genel sağlık açısından da oldukça fazla tüketilen bitkisel yağlardandır. İçeriğindeki pek çok yararlı bileşen ve sahip olduğu amtiseptik, antidepresan, afrodizyak gibi özellikleri sayesinde hemen hemen her türlü probleme iyi gelen yağ, cinsel rahatsızlıkların giderilmesinden kolesterolün düşürülmesine, yaraların kabuk bağlayıp iyileşmesinden soğuk algınlığı ve öksürükten kurtulmaya, düzensiz ve zor geçen adetlerin bir düzene girmesinden rahim sağlığına kadar pek çok alanda, pek çok fayda sağlayabilmektedir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.