Aktar Bloğu

Yaban Mersini Nedir? Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini, Batı Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişmektedir. Kızılcık meyve familyasından gelir. Meyveleri olan çalı bitkisidir. Tüm besinler arasında antioksidan bakımından en zengin olan meyvedir.

Yaban Mersini İçeriğinde Neler bulunur?

Doğal bir anbiyotiktir. Görme kaybını azatlı etki de bulunan antosiyani’ye sahiptir. A,B,C vitaminleri bakımından zengin, selenyum, magnezyum, bakır, fosfor, çinko mineralleri bakımından da çok verimli bir besin kaynağıdır. Lif oranı da oldukça yüksektir.

Yaban Mersininin Sağlığa Faydaları

  • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
  • İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda görme kaybını önleyici özelliğinin bulunduğu açıklanmıştır.
  • Beyin sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Kalp sağlığını korumada önemlidir. Çünkü bir çeşit kolesterol olan LDL’yi azaltma özelliğine sahiptir.
  • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
  • Kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Günde 50 gram kadar yaban mersini yemek yüksek tansiyonu düzenleyebilir.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Taze veya şoklu olarak sabahları aç karna 150-200 gram kadar yaban mersini yemek bağırsakları çalıştırır ve vücuttaki toksinlerin atımını sağlamaya yardımcı olur. Diğer öğünlerde ise yoğurt ile beraber tüketilebilir.

Meyve özlü yaprak çayı kullanabilir. Sabahları 1 çay kaşığı yaprak çay sakız gibi çiğnenip ve bir bardak ılık su içilebilir. Kış aylarının vazgeçilme çayları arasında yer alan yaban mersinli bitki çayı, öksürüğün hızlı bir şekilde geçmesine, boğaz ağrılarının dinmesine, sabahları vücudumuza direnç vermeye, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilir.

Kuruyemişçilerde kuru yabanmersinleri de bulunmaktadır. Ara ara yemiş yerine yemek vücudumuz için faydalı olacaktır. Ancak yaban mersini hakkında verilen faydaların tam olarak etkili olup olmadığı kanıtlanabilmiş değildir. Ancak yapılan araştırmalara göre edinilen bilgiler paylaşılmıştır. Bu nedenle faydaları kişiden kişiye göre de değişiklik gösterebilir. Her vücudun her besine olan tepkisi aynı değildir. Bu nedenle hamilelerin, emziren annelerin ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir. Aynı zamanda alerjisi olanların da doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Yaban Mersini Nerede Satılır?

Yaban mersin hemen hemen tüm marketlerde, aktarlarda ve kuruyemişçilerde satılmaktadır. Hemen internetten satın almak isteyenler ise e-aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.