Aktar Bloğu

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Üzüm Çekirdeği yağının en büyük faydası kılcal kan damarlarına yaptığı etkidir. Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri damar iç çeperlerini koruyucu etkiye sahiptir. Bu sayede kalp ritmini de düzenlemeye yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği yağı yapısında bulunan E vitamini ile yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirdiği görülmüştür. Üzüm çekirdeği yağı keşfedilmiş en yüksek miktarda reserveratrol içerir. Yapılan klinik çalışmalarda reserveratrolun kan pırtılaşmalarının ve LDL (kötü kolestrol) oluşmasını engelleyerek kalp krizi ve felç riskini azalttığı görülmüştür. Ayrıca kanser hücrelerinin oluşumun bloke edilmesine yardımcı olduğu ve habis hücreleri tekrar normale döndürmeye yardımcı olduğu da görülmüştür.

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

 

 • Üzüm çekirdeği yağı LDL Kolesterol ve Trigliserit oranının düşmesine yardımcı olur.
 • Eklem romatizmalarında sıkça kullanılır.
 • Üzüm çekirdeği yağı, badem ve susam yağı gibi saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Cilt bakımlarında özellikle kadınların en çok tercih ettiği bitkisel yağlar arasında yer almaktadır.
 • Üzüm çekirdeği yağı içermiş olduğu antioksidanlarla her türdeki kanseri önlemeye yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyona yardımcı olur.
 • Kalp ve damar hastalıklarının riskini düşürmeye yardımcı olur.
 • Hücreleri güçlendirmeye, yenilemeye ve görme bozukluklarına yardımcı olur.
 • Alerjik problemlerde olumlu etkiye sahiptir.
 • Cildi sıkılaştırmaya, tazelemeye, yenilik kazandırmaya, güneşin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Hem vitamin hem de mineral bakımında oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı, ciltte tahrişe sebep olmaz. Cildi rahatlatır, besler ve onarır. Göz altında yer alan morlukların azalmasına yardımcı olur.
 • İçerisinde yer alan E vitamini sayesinde saç ve saç derisini besler. Saçların hem hızlı hem de kısa zamanda uzamasına yardımcı olur. Saçların yumuşamasına, nemlendirmesine etki eder. Bu nedenle de saç diplerini rahatlatır. Kepek oluşumunu engelleyip, saç köklerini güçlendirmeye, saçların koparak dökülmemesine yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağının Yan Etkileri Bulunur mu?

Kan basıncının yükselmesi, baş ağrısı, hazımsızlık ve baş dönmesi gibi yan etkileri görülebilir. Üzüme alerjisi olan kişilerin üzüm çekirdeği yağı önerilmemektedir. Kolesterolü olan kişilere, kan sulandırıcı ya da kan inceltici ilaç kullananlara önerilmemektedir.

Aynı zamanda hamilelerin, emziren annelerin, çocukların, yaşlıların ve herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin üzüm çekirdeği yağı kullanımında doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nereden Alınır?

Üzüm çekirdeği yağı, hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Hemen satın almak için e-Aktariye üzerinde sipariş verebilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.