Tere tohumlu bitki çayı, tere bitkisinin tohumundan elde edilen bitki çaylarından biridir. Her ne kadar günümüzde pek fazla bilinen ya da rağbet gören bitki çaylarından biri olmasa da, insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Tere bitkisinin tohumu tam bir folat ve protein kaynağı olması ile bilinmektedir. Dolayısıyla doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde faydaları olabilmektedir. Fakat yanlış ve aşırı tüketiminde ise zararlarını görebilmek de mümkündür.

Tere Tohumlu Bitki Çayın Zararları Var mı?

Tere tohumlu bitki çayının zararlarından ilki tiroid hastalığı olanlar için uygun bir bitki çayı olmayışıdır. Dolayısıyla bu hastalığa sahip olanların doktoruna danışmadan kesinlikle tere tohumlu bu bitki çayını tüketmemesi gerekmektedir. Öte yandan içeriğinde bol miktarda hardal yapı bulunduran bu çay, fazlaca tüketildiğinde sindirim sistemi problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca bu gibi durumlarda gaz probleminin ortaya çıkması, yine tere tohumlu çayın zararları arasında yer almaktadır.

Tere Tohumlu Bitki Çayının Yan Etkileri

Tere Tohumlu Bitki çayının yan etkileri, zararları ile hemen hemen aynı olmaktadır. Ayrıca yanlış ve fazla tüketimlerde, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Bu da reaksiyonlar da kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi semptomlarla kendini göstermektedir.

Tere Tohumlu Bitki Çayının Faydaları Nelerdir?

Zararlarından daha çok faydası bulunan tere tohumlu çay, özellikle zayıflatıcı etkisi ile bilinmektedir. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olması, sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlaması ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olması, bu çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Göz sağlığı açısından da oldukça etkili olan bu bitki çayı, içeriğindeki A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyucu bir etki gösterirken, aynı zamanda kadın hastalıkları üzerinde de etkilidir. Adet düzenleyici ve anne sütü artırıcı etkileri, bünyesindeki bol miktarda vitamin ve mineral sayesinde cilt ve saç sağlığını koruyucu ve aynı zamanda idrar söktürücü özellikleri, yine bu çayın faydaları olarak ifade edilmektedir.

Tere tohumu bitki çayını günümüzde her aktardan bulabilmek mümkündür. Üstelik hazırlanışı da oldukça kolay olan bu çay, ancak düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde fayda sağlayabilmektedir.

Tere Tohumlu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Tere Tohumlu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Tere Tohumlu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.