Aktar Bloğu

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarcinin faydalari nelerdir

Tarçın dünya üzerinde bilinen en eski baharatlardandır. Adıyla aynı olan ağacın kabuğundan öğütülerek elde edilir. Tarçının faydaları sağlık açısından çok önemlidir. Antik çağlardan günümüze kadar sağlık kapsamında tarçın, doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise yemeklerde, çeşitli sıcak ve soğuk tatlılar üzerinde kullanır. Bitki çaylarında da sıkça tercih edilen tarçın, güzel bir aroma elde edilir. Bu şekilde tüketildiğinde tarçının faydalarından yararlanılabilir.

Tarçının Faydaları

Tarcinin faydalari nelerdir 1

 • Kanda bulunan kötü kolestrolü yok etmeye yardımcı olan tarçın, özellikle çalışan kişilerin gün içinde yarım çay kaşığı tarçın tüketmeleri çok önemlidir. Tarçın kandaki kötü trigliserid ve kolestrol seviyesini normale indirir.
 • Yine günde tüketilen yarım çay kaşığı tarçının kan şekerini dengeleyici faydası da vardır.
 • Tarçının faydaları arasında kalp hastalıklarına iyi gelmesi de bulunmaktadır.
 • Her açıdan sağlıklı bir baharat olan tarçın, sivilce oluşumunu da önler. Sivilce, ciddi bir cilt sorunudur. Tarçın tüketildiğinde cilt kendini yeniler, bakteri ve sivilce oluşumunun önüne geçer.
 • Tarçın kalsiyum içerir. Buda vücut sağlığı açısından önemli olan kemik sağlığına fayda sağlar. Özellikle kemikler için tarçının faydalarından yararlanmak isteyenler bir bardak çayın içine bir adet çubuk tarçın atarak yararlanabilirler.
 • Kemik ağrıları için bir başka yöntem de tarçın yağıdır. Ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulanabilir.

Tarcinin faydalari nelerdir

 • Özellikle kadınları yakından ilgilendiren yaşlanma karşıtı önerilerdir. Tarçının faydaları arasında yaşlanma karşıtı özelliği de bulunur.
 • Tarçının faydaları arasında ağız kokusu giderici özelliği de bulunmaktadır. Toz halinde tarçın ağız da çiğnenebilir veya tarçın çayı ağızda gargara yapılabilir.
 • Bebek emziren anneler için tarçının anne sütünde artış sağlama özelliği de bulunmaktadır. Ancak hamile ve emziren annelerin tarçın kullanımında doktorlarına danışmaları gerekir.

Tarçın Nereden Alınır?

Tarçın marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Tarçın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri taze olmasıdır. Taze olmayan tarçın tüketiminde yararlarından ziyade zararları ile karşı karşıya kalınır. Hemen tarçın satın almak için e-Aktariye üzerinden sipariş verebilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Tarçının Faydaları Nelerdir?

 1. HALİL İBRAHİM dedi ki:

  Kargo anında geldi bu kadar beklemiyordum teşekkür ederim

Yorumlar kapalı.