Aktar Bloğu

Susam Yağı Ne İçin Kullanılır?

İnsanoğluna mucizevi faydalar sunan susam yağı, neredeyse bin bir derde deva olması ile bilinen bitkisel yağlardan biridir. Hem saçlarda, hem ciltte, hem de çeşitli sağlık sorunlarında oldukça etkili olan bu yağ, günümüzde her ev ve mutfakta yerini almaktadır.

İnsan bedeninde göstermiş olduğu güçlü etkileri ve bunun ile beraber cilt sağlına sunmuş olduğu faydaları nedeniyle masaj yağı olarak kullanılan susam yağı, aynı zamanda pek çok kişisel bakım ürünün içeriğinde taşıyıcı yağ olarak yer almaktadır. İnsan sağlığına bu denli faydasının bulunması da, susam yağını popüler kılmaktadır.

Susam Yağı Ne İçin Kullanılır?

Susam yağını kullanmak için pek çok neden gösterebilmek mümkündür. Alternatif tıpta uzun yıllar boyunca sağ sağlığını koruyabilmek için kullanılan susam yağı, saç dökülmesinin önüne geçme ya da saç renginin koyulaşmasını sağlama gibi etkiler gösterebilmektedir. Bunun ile beraber antibakteriyal özelliğe sahip olması sayesinde saç derisinde oluşan patojenlere karşı koruyucu bir etki gösteren bu yağ, saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.

Öte yandan susam yağı, cilt için gerekli ve önemli olan minerallerden çinkoyu bünyesinde barındıran bir üründür. Dolayısıyla ciltteki çeşitli sorunların giderilmesi için kullanılan susam yağı, cildin elastikiyetini sağlamakta, pürüzsüz bir görünüme kavuşturmakta ve yaşlanma etkilerini en aza indirgemektedir. Ayrıca güneş ışınlarından koruması, cilt lekelerini önlemesi ve toksinlerden arındırması, yine bu yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Susam yağının genel sağlık açısından faydalarına bakılacak olursa da; kalp sağılığını koruması, kemik gelişimini desteklemesi, kansere karşı mücadele etmesi, dolaşım ve metabolizmayı dengelemesi, iltihabı kurutması, kaygı ve depresyonu gidermesi de susam yağının etkilerindendir. Dolayısıyla bu türden sağlık sorunları yaşayan herkesin daha kaliteli bir yaşam için susam yağı kullanması gerekmektedir. Bu yağı dahili ya da harici olarak kullanabilmek mümkündür.

Susam Yağını Bebekler ve Çocuklar Kullanabilir mi?

Günümüzde en çok kullanılan cilt bakım yağları ve şifalı yağlardan biri olarak karşımıza çıkan susam yağı, her alanda fayda gösterebilen bir üründür. Fakat ne yazık ki bitkisel olduğundan ve bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden herkesin kullanımına uygun değildir. Yani genel olarak susam yağının çocuk ve bebeklerde kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bunun için bir uzmana danışılması yerinde olacaktır.

Susam Yağı Nerede Satılır?

Susam Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Susam Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.