Aktar Bloğu

Susam Yağı Kullanmanız İçin 10 Sebep!

Susam yağı, sıcak iklimlerde yetişen susam bitkisinden elde edilen bir yağdır. Bitkinin üzerinde yetişen kapsül şeklindeki meyvelerinin bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen susam yağı, pek çok hastalığa ve cilt problemine iyi gelmektedir. Ayrıca tahinin de ana maddesi olan susam yağı, kalsiyum, protein, magnezyum ve B vitamini bileşenlerinin bünyesinde barındırmaktadır. Yemeklik olarak da tüketilebilirken, rengi mat sarı ve kokusuzdur.

Susam yağı, en faydalı bitkisel yağlardan birdir. Cilt bakımı, saçların beslenmesi ve güçlenmesi, kalp sağlığı, metabolizmanın çalışması, kaygı ve depresyondan kurtula, kısacası insan sağlığına oldukça faydalı olan bu yağı aktarlardan ya da eczanelerden temin edebilmek mümkündür.

Susam Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Susam yağının günlük hayatta kullanılması için pek çok sebep sıralayabilmek mümkündür. Kalp sağlığı bunların başında gelirken, cilt sağlığı, kemik gelişimi, saç sağlığı, kolesterolü dengeleme, tansiyonu düşürme, depresyondan kurtulma, kansere yakalanmama, iltihabın giderilmesi ve enerji vermesi bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Susam yağı, sesamol ve sesaminin de dahil olduğu pek çok doymamış yağ içermektedir. Dolayısıyla kardiyovasküler sistemi dengede tutmaya yarayan susam yağı, kalp sağlığı konusunda oldukça etkilidir.

Bakır, çinko ve kalsiyum gibi zengin mineralleri içermesi sebebiyle kemik gelişimi be büyümesi oranını artırabilen bu yağ, depresyon ve kaygı gibi durumlarda kişinin ruh sağlığını normale döndürebilmektedir.

Susam Yağının Saça Faydaları

Saç, kaç ve kirpik üzerinde de oldukça etkili olan susam yağı, içeriğindeki vitaminler sayesinde kaş ve kirpiklerin çabuk uzamasına ve gürleşmesine yardımcı olabilmektedir. Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatıvar özelliği sayesinde saç derisinde meydana gelebilecek mantar enfeksiyonunun oluşumunu engellerken, besleyici özelliği sayesinde saçlardaki kırık uçları da onarabilmektedir. Ayrıca saç derisinin nemlenmesini, sağlıklı bir şekilde uzaması ve gürleşmesi de susam yağı faydalarından bazılarıdır.

Susam Yağının Cilde Faydaları

Cilt üzerinde susam yağının faydaları kuru cilde sahip olanların cildini nemlendirmesidir. Bunun ile beraber çatlayan dirsek ve topuklara da iyi gelen susam yağı, cildi güneşin yararlı etkilerinden koruyabilmekte, devamlı kırılan ve güçsüz olan tırnakların güçlenmesini sağlayabilmekte, sivilce akne oluşumunun önüne geçebilmektedir. Yaşlanma noktalarının görünümüm en aza indirgemeye yarayan  bitkisel yağlardan biri olan susam yağı, ciltteki mantarın iyileşmesine, toksinlerin ve iltihabın vücuttan atılmasına yardımcı olabilmektedir.

Susam Yağı Nerede Satılır?

Susam yağı, marketlerde, aktarlarda, bitkisel yağların ve kozmetik ürünlerin satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen susam yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.