Susam yağı, sıcak iklimlerde yetişen susam bitkisinden elde edilen bir yağdır. Bitkinin üzerinde yetişen kapsül şeklindeki meyvelerinin bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen yağ, pek çok cilt problemine iyi gelmektedir. Ayrıca tahinin de ana maddesi olan yağ, kalsiyum, protein, magnezyum ve B vitamini bileşenlerinin bünyesinde barındırmaktadır. Yemeklik olarak da tüketilebilirken, rengi mat sarı ve kokusuzdur.

En faydalı bitkisel yağlardan birdir. Cilt bakımı, saçların beslenmesi ve güçlenmesi, kalp sağlığı, metabolizmanın çalışması, kısacası insan sağlığına oldukça faydalı olan bu yağı aktarlardan ya da eczanelerden temin edebilmek mümkündür.

Susam Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Susam Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Susam Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Bu yağın günlük hayatta kullanılması için pek çok sebep sıralayabilmek mümkündür. Cilt sağlığı, kemik gelişimi, saç sağlığı, depresyondan kurtulma ve enerji vermesi bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Susam yağı, sesamol ve sesaminin de dahil olduğu pek çok doymamış yağ içermektedir. Dolayısıyla kardiyovasküler sistemi dengede tutmaya yarayan yağ, kalp sağlığı konusunda oldukça etkilidir.

Bakır, çinko ve kalsiyum gibi zengin mineralleri içermesi sebebiyle kemik gelişimi be büyümesi oranını artırabilen bu yağ, depresyon ve kaygı gibi durumlarda kişinin ruh sağlığını normale döndürebilmektedir.

Susam Yağının Saça Faydaları

Saça Faydaları

Saça Faydaları

Saç, kaç ve kirpik üzerinde de oldukça etkili olan yağ, içeriğindeki vitaminler sayesinde kaş ve kirpiklerin çabuk uzamasına ve gürleşmesine yardımcı olabilmektedir. Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatıvar özelliği sayesinde saç derisinde meydana gelebilecek mantar oluşumunu engellerken, besleyici özelliği sayesinde saçlardaki kırık uçları da onarabilmektedir. Ayrıca saç derisinin nemlenmesini, sağlıklı bir şekilde uzaması ve gürleşmesi de yağın faydalarından bazılarıdır.

Susam Yağının Cilde Faydaları

Cilt üzerinde yağın faydaları kuru cilde sahip olanların cildini nemlendirmesidir. Bunun ile beraber çatlayan dirsek ve topuklara da iyi gelen susam yağı, cildi güneşin yararlı etkilerinden koruyabilmekte, devamlı kırılan ve güçsüz olan tırnakların güçlenmesini sağlayabilmekte, sivilce akne oluşumunun önüne geçebilmektedir. Yaşlanma noktalarının görünümüm en aza indirgemeye yarayan bitkisel yağlardan biri olan bu yağ, ciltteki toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilmektedir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.