Tarihte geçmişten günümüze kadar pek çok sağlık sorununa şifa kaynağı olarak kullanılan bitki çayları, günümüzde hala pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Bu bitki çaylarından biri olarak karşımıza çıkan lavantalı çay, Akdeniz bölgesinde yetişen mor – mavi renkli bitkinin kurutulması ve kurumuş bitkilerin demlenmesiyle elde edilmektedir.

Lavantalı bitki çayı, geleneksel olarak insanın ruhunu ve zihnini dinlendirmesi amacıyla tüketilmektedir. Kronik uyku problemleri konusunda da oldukça etkili olan bu bitki çayı, yorgunluğa karşı savaşması, saçların uzamasına yardımcı olması, baş ağrılarını hafifletmesi ve sindirim sistemine iyi gelmesi gibi faydaları ile dikkat çekmektedir.

Stresi Azaltmak için Lavantalı Bitki Çayını Tüketebilirsiniz!

Özellikle stresi azaltma konusunda birebir olduğu ifade edilen lavantalı çay, kaygıyı hafifletme, sakinleştirici özelliği göstermekte ve insanın hem ruhunu, hem bedenini, hem de zihnini boşaltarak dinlendirici bir etki göstermektedir.

Lavantalı çayın faydalarını bu alanda görebilmek için düzenli ve doğru dozlarda, talimatlara uygun bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde pek fazla faydasını görmek mümkün olmayabilir.

Lavantalı Bitki Çayının Faydaları Nelerdir?

Stresi Azaltmak icin Lavantali Bitki Cayi Tuketebilirsiniz

 

Lavantalı bitki çayının faydalarından bahsetmek gerekirse; uykusuzluğa iyi gelmesi, soğuk algınlığının giderilmesine yardımcı olması, depresyon belirtilerini en aza indirgemesi, astımı hafifletmesi, solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesi ve terlemeyi artırması gibi etkileri, bu çayın faydaları olarak gösterilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra sindirim sistemi problemlerine iyi gelmesi, ateş düşürücü bir etki göstermesi, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlaması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve öksürüğü gidermesi, yine lavanta çayının göstermiş olduğu faydalar arasında yer almaktadır.

Lavantalı Bitki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Lavantalı çayın hazırlanması için gerekli olan tek malzemeler kurutulmuş lavanta bitkisi ve bir miktar sudur. Günümüzde hemen hemen her aktarda bulabilmenin mümkün olduğu bu bitki çayı için ki bardak içme suyu yeterli olacaktır.

Kaynatılan suyun içerisine iki çay kaşığı kurutulmuş lavanta bitkisinin koyulması ve 5 – 10 dakika kadar demlenmeye bırakılması gereklidir. Bu şekilde tüketime hazır olan bu bitki çayının tadı biraz keskin olabilir. Bu gibi durumlarda da bal ya da limon ile tadını yumuşatabilmek de mümkündür.

Lavantalı Bitki Çayı Nerede Satılır?

Lavantalı Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Lavantalı Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.