Kış çayları yani namı değer bitki çayları soğuk havalarda sıklıkla tercih edilen çaylar arasında yer alırlar. Gribal enfeksiyonlara, soğuk algınlıklarına etki eden bu çaylar kış aylarında vücuda direnç kazandırması ile bilinirler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kış aylarını hastalıksız atlatmaya yardımcı olurlar. Bitkisel kış çayları aktarlarda ve marketlerde kolaylıkla bulunurlar. Satın alırken önem verilmesi bir konu vardır. O da taze olmasıdır!

Soğuk Algınlığı İçin Kış Çayı Tüketebilirsiniz!

Kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırmaya yardımcı bir çaydır. İçinde bulundurduğu birçok bitki ve özelliklerle boğaz ağrısı problemlerine karşı yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi, güçlendirilmesine yardımcı olur ve hastalıklara karşı direnç kazanmaya yarar sağlamaktadır.

Kış aylarında çok kez karşılaştığımız pnömani hastalığı vücudu oldukça halsiz bırakmaktadır. Vücut halsizlerini gidermek, hastalıklarla savaşmak için kış çaylarını tüketebilir, önlemlerinizi alabilirsiniz.

Kış çayı zengin içeriği sayesinde bronşları açarak balgam söktürmeye de yarar sağlamaktadır.

Kış çayının faydaları arasında bademcik iltihaplarına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Zayıf bir bağışıklık sisteminin yol açtığı enfeksiyonlar bademcik iltihaplarına, boğazda şiddetli ağrı ve şişkinliğe, kusmaya, karın ağrısına, bademciklerde kızarıklığa neden olmaktadır. Kış çayı ise bu enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Kış Çayı Bağırsakları Çalıştırır Mı?

Kış çaylarını bağırsaklarınızı çalıştırmaktadır. Tuvaletinizi daha rahat yapar, kabızlığınızı önler, şişkinliğinizi atarsınız. Vücudunuzda ödem oluşmaz, çok daha kolay kilo verebilirsiniz. Ancak çaylar su yerine geçmeyip, bol bol su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kış Çayı Mideye Zarar Verir Mi?

Kış çayını eğer çok tüketirseniz olumsuz yönleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kış çayları çeşitli bitkilerin karışımlarıdır. Ya da tek bit bitkiden ve meyveden yapılanlarda kış çayları olarak tabir edilmektedir. Kış çaylarını tüketmeden önce içerisinde neler olduğunu öğrenmeli, size zararının olup olmadığını tespit etmelisiniz. Kış çayları yararlı diye haddinden fazla tüketmemelisiniz. Aynı zamanda emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin kış çayı tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Bitkilerin içinde de yan etkiler oldukça fazladır. Kış çayının yan etkilerinden biri ise fazla tüketimi sonucunda midede ağrı ve kramplara neden olmasıdır. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir?

Kış Çayları Nerede Satılır?

Kış çayları, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kış çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler