Aktar Bloğu

Soğan Yağıyla Yapılabilecek Cilt Bakımları!

Soğan yagiyla yapilabilecek cilt bakimlari

Soğan yağı, soğanın suyundan sonra faydaları oldukça fazla olan bitkisel yağlardan biridir. Gerek cilde gerekse sağlığa oldukça büyük faydaları olan soğan yağı, günümüzde en çok tüketilen bitkilerden biri olan soğandan elde edilmektedir.

Soğan yağını kişisel bakım amacıyla kullanmak isteyenle çeşitli kür ya da yöntemler ile kullanabilirken, sağlık için kullanmak isteyenler ise yemeklere katabilmekte, şeker üzerine damlatarak ya da su ile karıştırarak tüketebilmektedir.

Soğan Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Soğan yağı kullanarak pek çok amaçla cilt bakımı yapabilmek mümkündür. Örneğin, kişisel bakım ürünleri arasında yer alan ve cildin kurtçuklardan temizlenmesi konusunda oldukça etkili olan soğan yağı ile kür yapabilmek mümkündür. Bu sayede geçmeyen sivilcelerden, aknelerden ve sivilce izlerinden kurtulabilirken, devamlı kaşıntıya ve geçmeyen izlere neden olan kurtçukların giderilmesi de sağlanabilmektedir.

Soğan yağı, egzama, sedef, mantar ya da kaşıntı gibi cilt hastalıkları üzerinde oldukça etkili bitkisel sağlardan biridir. Dolayısıyla bu amaç doğrultusunda da cilt bakımı yapılabilmektedir. Öte yandan doğal bir nemlendirici olan soğan yağının makyaj temizleme özelliği de bulunmaktadır. En önemli cilt bakım yağlarından biri olan bu yağ ile hem makyaj temizliği hem de cildin temizliği sağlanabilmektedir.

Soğan Yağının Faydaları

Sogan Yagiyla Yapilabilecek Cilt Bakimlari

 

Soğan yağının insan sağlığı ve bedeni üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Özellikle kış aylarında görülen soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelen soğan yağı, bakteriyel enfeksiyonların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Vitamin deposu olma özelliği sayesinde metabolizmayı güçlendirirken, hastalıklara karşı dirençli olmaya yardımcı olmakta ve böbreklerin çalışmasını bir düzene sokarak, zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra ayrıca soğan yağının kanı temizleme, cinsel gücü artırma, kişisel bakım, damar tıkanıklığını çözme, kemik ağrılarını dindirme, kilo verdirme, kansere karşı savaşma, akciğer sağlığını koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, tansiyonu düşürme, kan şekerini düzenleme gibi pek çok özelliği ve faydası da bulunmaktadır.

Soğan Yağının Zararları Var Mı?

Yapılan araştırmalara göre soğan yağı insan sağlığı açısından oldukça yararlı bir yağdır. Elde edilen bulgulara göre soğan yağının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat bazen fazla tüketilmesi halinde mide yanması yapabilmektedir. Bunun ile beraber kolit rahatsızlığı olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Soğan Yağı Nerede Satılır?

Soğan yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin satıldığı dükkanlarla birlikte bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen soğan yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.