Aktar Bloğu

Soğan Yağı Kullanım Yöntemleri

Soğan Yağı Kullanım Yöntemleri

Soğan yağı, günlük hayatta en çok kullanılan ve insan sağlığına büyük ölçüde faydalı olan sebzelerden soğanın, soğuk presleme yönteminden geçirilmesi ile elde edilmektedir. Diğer pek çok bitkisel yağlar arasında ön plana çıkan bu yağı, cilt sağlığı, saç sağlığı ve hatta genel sağlık açısından bir hayli faydalı olmaktadır.

Yağın birkaç faydasından bahsetmek gerekirse; romatizma ağrısı olanların ağrıyan bölgelerine uygulandığında ağrıyı hafifletme, açık yaraların mikrop kapmasını engelleme, zayıflama konusunda kişiye yardımcı olma, damar tıkanıklığını önleme, soğuk algınlığının giderilmesi, çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelmesi, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlaması ve kemik erimesine karşı faydalı olması, yüksek tansiyonu dengelemesi gibi etkileri, soğandan elde edilen bitkisel yağların faydaları olarak gösterilmektedir.

Soğan Yağı Kullanım Yöntemleri

Soğan Yağı Kullanım Yöntemleri

Soğan Yağı Kullanım Yöntemleri

Soğan yağı kullanımı, kişinin sağlık sorununa ve dolayısıyla kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; eklem ağrıları için kullanılacak olan soğan yağının, ağrıyan bölgelere masaj yağı olarak uygulaması, ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir. Cildin sivilce, siyah nokta ve zararlı bakterilerden arındırılması gibi kişisel bakım için kullanılacak olan yağın bir pamuk yardımı ile tonik ya da losyon şeklinde cilde sürülebilir.

Tüm bunların yanı sıra tansiyonunu dengelemek, kemiklerini güçlendirmek, akciğer sağlığını korumak ve bunun gibi amaçlarla kullanılacak olan yağın ise yemeklere, salatalara ya da aperatif besinlerin içerisine katılarak kullanılabilir.

Soğan Yağını Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kişisel bakım amacıyla kullanılacak olan yağ, yağlı, kuru ya da karma olan tüm cilt tipleri için uyumlu bir bitkisel yağdır. Ancak bazı hassas ciltlerde yanma hissi oluşturabilirken, bazı ciltlerde de alerjik reaksiyon meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda yağın kullanılmaması gerekir.

Öte yandan soğan yağı mide rahatsızlığı olanların, kolit hastalığı olanların ve bağırsak problemleri yaşayanların kullanımına uygun olan bir yağ değildir. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar ise kullanmadan önce doktoruna başvurması gerekir.

Soğan Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Günümüzde kişisel bakım ve genel sağlık açısından sağlamış olduğu faydaları ile kullanılan yağın, uzun bir ömre sahip olması için saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Serin ve kuru yerde muhafaza edilmesi gereken bu yağ, aynı zamanda güneş görmeyen yerde bulunmalıdır. Plastik şişeler yerine cam şişelerde muhafazası da daha sağlıklı olacaktır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler