Aktar Bloğu

Siyah Çayın Zararları Var mı?

Siyah cayin zararlari var mi

Günlük hayatın adeta vazgeçilmez bir parçası haline gelen siyah çay, Türkiye’de olduğu gibi tüm dünya üzerinde severek tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Camellia sinensis adı ile bilinen bir çay bitkisinden elde edilen siyah çay, demleme yolu ile tüketilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

İçeriğindeki bazı bileşen ve mineraller nedeniyle kokusu, rengi ve tadının yanı sıra sağlığa olan faydaları nedeniyle de tüketilen siyah çay, kalp hastalığını, kanseri ve inmeyi önlemesi, sindirim sistemini hızlandırması, diyabet riskini düşürmesi, astımı hafifletmesi, ağız sağlığını geliştirmesi ve stresi azaltması gibi konularda oldukça etkilidir.

Siyah Çayın Zararları Var mı?

Marketlerden, aktarlardan ya da pazarlardan temin edilmesi mümkün olan bitki çaylarından siyah çayın zararları ya da yan etkileri de, faydaları kadar çoktur. Örneğin; sık sık idrara çıkma, demir eksikliği, aşırı dozda kafein alımı, hemoroid, mide bulantısı, kabızlık, ödem ve şişkinlik, dişlerin sararması, böbrek taşı oluşumu, kemik erimesi, düzensiz kalp atışı, mide ekşimesi, sinirlilik, endişe, hızlı nefes alıp verme, baş ağrıları, glokom ve hamilelerde düşük riski, siyah çayın zararları arasında yer almaktadır.

Siyah Çay Adeti Geciktirir mi?

Günümüzde oldukça fazla tüketilen bu bitki çayı ile alakalı olarak pek çok kişi tarafından “Siyah çay adet geciktirir mi?” diye bir soru yöneltilmektedir. Siyah çayın adet geciktirmesi ile alakalı olarak herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bunun aksine yeşil çay, kiraz sapı çayı gibi zayıflamaya yarayan pek çok bitki çayı hakkında adeti geciktirdiği bilinmektedir. Bu nedenle önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin siyah çay tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları gerekir.

Siyah Çay Damar Tıkanıklığı Yapar mı?

Aşırı dozda tüketildiğinde bazı olumsuz etkilere neden olabilen siyah çay ile alakalı olarak merak edilen konulardan bir diğer de “Siyah çay damar tıkanıklığı yapar mı?” sorusunun yanıtıdır. Siyah çay şekersiz ve dozunda tüketildiği takdirde bu gibi bir olumsuz etki göstermeyebilir. Fakat şeker ilavesi ile çokça tüketildiği takdirde kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olması ile bilinmektedir. Yani buna göre şeker ile tüketilen siyah çay, ne yazık ki damar tıkanıklığı yapabilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Siyah Çay Göbek Yapar mı?

Siyah çayın zararları arasında bu bitki çayının şişkinlik, kabızlık gibi olumsuz etkileri yer almaktadır. Dolayısıyla “siyah çay göbek yapar mı?” sorusunun yanıtı için göbek değil, şişkinlik yaptığı söylenebilmektedir. Ayrıca bunun aksine dozunda tüketildiği takdirde siyah çayın faydalarından biri de hazımsızlığı gidermesi, sindirimi kolaylaştırması ve dolayısıyla şişkinliğin ve göbeğin giderilmesidir.

Siyah Çay Nerede Satılır?

Siyah çayı tüm marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Ancak siyah çay satın alırken taze olmasına önem vermelisiniz. İnternetten hemen taze siyah çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinde diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!