Aktar Bloğu

Siyah Çayın Besin Değeri!

Siyah cayin besin degeri

Günümüzde insanların en sık tüketmiş olduğu bitki çaylarından biri de siyah çaydır. Özellikle Türkiye’de bazı evlerde sabah, öğle, akşam olmak üzere günde 3 defa demlenerek tüketilmektedir.

Doğru ve yeterli bir şekilde tüketildiğinde insan sağlığına oldukça faydaları olan siyah çay, pek çok vitamin ve mineral içermektedir. Kalp sağlığından kemik gelişimine, ağız sağlığından sindirim sistemine ve hatta bağışıklık sistemine varana kadar oldukça önemli etkiler gösteren bu bitki çayı, fazla tüketildiğinde ise ciddi zararlar ve yan etkiler gösterebilmektedir.

Siyah Çayın Besin Değeri

Günümüzün en çok tüketilen bitki çayları listesinde başı çeken siyah çay, hemen hemen herkesin tüketmesi gereken bitki çaylarından biridir. Siyah çayın besin değeri oldukça yüksek olurken, genellikle bu değerler tüketilen miktara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; 100 gram kadar siyah çayın besin değeri, kalori bakımından 269, karbonhidrat bakımından 21.4 g, lif bakımından 46.7 g, protein bakımından 21.6 g, yağ bakımından 46.7 g, potasyum bakımından 1418.0 mg, kalsiyum bakımından 462.0 mg ve demir bakımından da 17.6 mg kadardır.

Bunların yanı sıra bu siyah bitki çayı, fosfor, çinko, magnezyum, folik asit gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Siyah Çay Acıktırır mı?

Siyah çay ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de “Siyah Çay Acıktırır mı?” sorusunun cevabıdır. Çay insanlarda metabolizmayı hızlandırıcı ve iştahı azaltıcı bir etki göstermektedir. Üstelik tokluk hissi de verirken, acıktırıcı bir etki göstermemektedir.

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Doğru ve kararında kullanıldığı takdirde insan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlayan siyah çay, zayıflama konusunda oldukça etkili olan bir bitki çayıdır. Metabolizmanın hızlanması, iştahın azalması, kan şekerinin düzenlenmesi ve açlıkla savaşılması konusunda oldukça faydalı olan bu çay, düzenli olarak tüketildiğinde iştahı kapatarak kolay kilo verme konusunda etkisini gösterebilmektedir.

Siyah çayın faydaları bu kadarla sınırlı kalmazken, içeriğindeki pek çok faydalı bileşen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi, plak ve çürük oluşumunu engellemesi, enerjiyi artırması, sindirim sistemini düzenlemesi, vücuttaki kortizol seviyesini, yani stresi azaltması, diyabet riskini düşürmesi, osteoporoz ve artrit riskini azaltması ve daha sağlıklı bir kemik yapısının elde edilmesini sağlaması, bu çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Siyah çay her aktarda bulunabilecek bir bitki çayı olurken, aynı zamanda bakkallarda, marketlerde, pazarlarda ve organik pazarlarda da bulunabilmektedir.

Siyah Çay Nerede Satılır?

Siyah Çay, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Siyah Çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Siyah Çayın Besin Değeri!

  1. EVRİM dedi ki:

    Whatsapp’tan anında ulaşabildim ve isteklerim doğrultusunda kargolamayı sağladılar. Çok profesyonelce teşekkür ederi.

Yorumlar kapalı.