Yeşil çay nedir sorusu, cevap alınmaya çalışılan ve hemen hemen herkesin birbirine sorduğu soruların başında gelenlerdendir. Yeşil çay nedir, diye sorulduğunda birçok hikaye anlatılmakta ve herkes tarafından bir görüş belirtilmektedir ama aslında yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler milattan önce 3000 yılına kadar dayanmaktadır.

Yeşil Çay Nedir?

Camellia sinensis bitkisinden elde edilen yeşil çayın yaprakları toplandıktan hemen sonra hızlı bir şekilde kurutulması ile elde edilmektedir. Hemen hemen her çayda olduğu gibi yeşil çayda da kafein bulunmaktadır ama yeşil çayda diğer çaylara göre daha az kafein bulunmaktadır. Ayrıca yeşil çay daha az işlem gördüğü için diğer çaylara göre daha fazla antioksidan etkisi ve miktarı vardır. Uzun yıllardır Çin, Japonya, Hindistan gibi uzakdoğu ve asya ülkerinde yeşil çay birçok hastalık için kullanılmak. Bununla beraber uzmanlar tarafından oldukça tavsiye edilmektedir.

Siklikla Tavsiye Edilen Yesil Cay Nedir 3

Yeşil çay nedir sorusuna daha farklı bir açıdan bakmak ve tarihine ve oluşumuna inmek gerekirse anlatılan bir hikayeye göre yeşil çay, Çin İmparatorunun önünde duran ve kaynar halde bulunan suya düşmüş ve böylece yeşil çay bulunup popülerliğini bölgede artırmıştır. Birçok hikaye ve rivayet günümüze kadar gelmiş olsa da bu anlatılanların hangisinin gerçek olduğunu belki de hiç bilemeyeceğiz. Ama yeşil çayın milattan önce 2000 yılından bugünlere kadar popülerliğini artırarak gelmesi, günümüzde ise vazgeçilmez kabul edilen ve en fazla içilen çaylar arasında yerini almasıdır. Özellikle yeşil çayın ortaya çıktığı ülke olarak kabul edilen Çin’de eskiden siyah çay veya diğer çaylar değil sadece yeşil çay tüketilmekteydi. Milattan sonra 600 ve 900 yılları arasında Lu Yu adlı kişi tarafından yazılan “Cha Jing” yani türkçesi “Klasik Çay” anlamına gelen kitapta yeşil çay nedir sorusuna cevap ve yeşil çay hakkında birçok bilgi yer almaktadır.  Cha Jing adlı kitapta o dönemde olan çay evleri ve en iyi çayların satıldığı yerlerde anlatılmaktadır.

Uzmanlar Tavsiye Ediyor: Her Gün 1 Bardak Yeşil Çay Tüketin

Yeşil çay, kafeinin vücuda verdiği enerjiyle eş değerdir. Fakat yalnızca enerji artırmakla kalmaz, vücudu dinginleştirir, rahatlatır. Yeşil çayın içerisinde EGSG bileşeni bulunmaktadır. Bu bileşen sakinlik hissi sağlar, stresi düşürmeye yardımcı olur.

Diyetisyenler her gün 1 bardak yeşil çay tüketilmesini tavsiye ediyor. Hiçbir yiyecek tek başına zayıflamaya etki etmiyor. Yeşil çayın da doğrudan zayıflamaya etkisi bulunmuyor. Ancak düzenli ve dengeli beslenen, spor yapan kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.