Aktar Bloğu

Sağlığımız için Propolisli Çayın Faydaları Nelerdir?

Propolisli cayin faydalari nelerdir

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği baldaki kovanın içinin temizliğinde ve kovanın yalıtımında kullanılan bir maddedir. Rengi ise elde edilen bitkinin rengine göre değişiklik gösterebilmekle beraber genellikle kahverengidir. Propolis maddesi genellikle kayın, kozalak ve karaağaç gibi ağaç türlerinden toplanmaktadır. Propolis maddesinin içinde flavonoitler bulunmaktadır. Bunlar maddenin içinde B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler barındırmaktadır. Propolisin ham maddesinde çok faydalı bir çay hazırlanıp tüketilebilmektedir. Bulunması zor olan bu çayın aktarlarda satışı mevcuttur. İnternetten hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Propolisli Çay Faydaları Nelerdir?

Propolisli çay diğer bitki çaylarına göre içinde daha fazla etken madde bulundurmaktadır. Bu sebepten ötürü vücudun bağışıklık sistemine ve düzenli şekilde bağırsakların çalışmasına etki etmektedir. Propolisli çayın faydaları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
  • İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda grip ve nezleyle de savaşmaya yardımcı olmaktadır.
  • Hastalık sürecinde tüketildiğinde iyileşme sürecini azaltmaya etki etmektedir.
  • Bu bitki çayı içindeki flavonoitler sayesinde diğer bitki çaylarına göre iltihaplanmalara karşı daha etkili rol oynamaktadır.
  • Özellikle diş eti iltihaplanmalarına ve ağız içindeki yaralara karşı iyileştirici etki yaratmaktadır.
  • Mide yanması, ülser gibi rahatsızlıkların da çözüme kavuşmasını sağlayacak Propolisli bitki çayı mideyi rahatlamaya fayda sağlamaktadır.
  • Vücudu mantar ve bakterilerden arındırmaya yardımcı olmaktadır. Kovanı koruduğu gibi vücudu da korumaya yardım ederek bakteri ve mantar nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkların riskini en aza indirmektedir.

Propolisli Çayın Besin Değeri

Propolisli bitki çayı içinde çeşitli vitamin ve mineraller bulundurmaktadır. Bu mineral ve vitaminler Propolisli çayın vücut sağlığı için etkin bir bitki çayı olduğunu karşımıza çıkarmaktadır. İçeriğinde flavonoitler bulundurur ve bunun birleşiminde ise polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve çeşitli aminoasitler barındırmaktadır. Propolisli çayın besin değeri ise küçük fincanda 2 kaloridir.

Propolisli Çay Kaç Kalori?

Propolisli çayın kalorisi bir paketinde 150 gramında 50 kaloridir. Bu da küçük fincana konulup tüketileceği zaman 2 kalori yapmaktadır. Propolisli çayı hazırlarken bir 3-4 küp şeklinde paketinden çıkarılan küpler sıcak suya atılarak 30 saniye civarı karıştırılıp tüketilebilmektedir. Şeker kullanmamak ise Propolisli çayın faydalarını artırmaktadır.

Propolisli Çay Nerede Satılır?

Propolisli Çay, çok az markette ve bazı aktarlarda bulunmaktadır. İnternetten hemen propolisli çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.