Bitki çayları, oldukça eski çağlardan bu yana kullanılmakta olan ve insan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlayan çaylardır. Her bir bitkinin faydası farklı olurken, rezeneli bitki çayının da faydaları da oldukça fazladır.

Rezene Çayı Aç mı Tok mu İçilmelidir?

Günümüzde oldukça sık tüketilen ve herkes tarafından bilinen bitki çaylarından rezeneli çayın, genellikle tok karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çocuklarda farklı, yetişkinlerde farklı tüketilmesi önerilen bu çay, genel kullanımlar için 1 – 2 gram ezilmiş ya da öğütülmüş tohumun bir bardak kaynar suyun içerisine koyulmalı ve 5 – 10 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır. Bu şekilde tüketildiği takdirde oldukça faydalı olmaktadır.

Rezene Çayı Soğuk mu Sıcak mı İçilmelidir?

Rezene çayı, talebe göre soğuk ya da sıcak içilebilmesi mümkündür. Genellikle sıcak ve ılık haliyle tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezeneli çayın faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kullanıma bağlı olarak iştah açıcı ya da zayıflatıcı bir etki gösteren bu bitki çayı, özellikle gaz şikayeti olanlarda büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca baş ağrısını hafifletici, stresi giderici, anne sütünü artırıcı, sindirim sorunlarını rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile bilinmektedir.

Tüm bunların aynı sıra rezeneli bitki çayı adet düzenleyici, adet sancılarını hafifletici, ağız kokusunu giderici, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayıcı, kemik ve diş ağrılarını hafifletici, kansere karşı koruyucu ve hatta bebeklerin rahat uyumasını sağlayıcı bir etki de gösterebilmektedir.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Rezene bitki çayının nasıl kullanıldığından ziyade nasıl hazırlandığı daha önemlidir. Ocakta kaynatılması pek tavsiye edilmeyen bu çay, daha ziyade demlenerek hazırlanmalıdır. Örneğin; bir fincan kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kadar rezene bitkisi ya da tohumu ilave edilmeli ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletilmelidir. Bu şekilde hem ılıyan hem de demlenmiş olan rezene çayı, tüm vitamin ve mineralleri ile fayda sağlayabilmektedir.

Rezene çayını günümüzde hemen hemen her aktardan bulabilmek mümkündür. Bebeklerde dahi kullanımı mümkün olduğu belirtilen bu çay, demlenme şekli ve günlük olarak tüketilme miktarına dikkat edildiğinde büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Rezene Çayı Nerede Satılır?

Rezene Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Rezene Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.