Aktar Bloğu

Reyhan ve Tüketimi Hakkında

Reyhan ve tuketimi hakkinda

Reyhan bitkisi ballıbabagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Ilıman iklimlerde yetişme imkanı bulur. Mor ve yeşil geniş yaprakları vardır. Yaprakları kıvrıktır ve çiçeklerin kısa iğnesi vardır. Soğuğa karşı çok duyarlı olan bir bitkidir. Kullanımı ise kurutulmuş halde veya taze çiçekli dalları ve tohumlarıdır. Çiğ pişirilip yemeklerde de kullanılabilir. Yemek ve salatalarda baharat olarak kullanılabilir. Aktarlarda ve marketlerde bulunur.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Bebekler Reyhan Tüketebilir Mi?

Bebekler için ek gıdaya başlamak ilk altı ay içinde uygun görülmemektedir. Altı ay sonunda reyhan tüketilen besinlerin içine katılıp kullanılabilir. Reyhanın faydaları genel olarak incelendiği zaman;

 • Ateş düşürmeye yardımcı olma özelliği bulunmaktadır. Ancak bu özelliği yok denecek kadar azdır. Aynı zamanda ateş çıktığında bu gibi besinlerin tüketiminde önce doktora görünmek gerektiği unutulmamalıdır. İçindeki esansiyel yağlar vücudu dinç tutmaya yardım eder.
 • Üst solunum yollarının çalışmasına yardımcı olur. Virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonları ile birlikte solunum sistemi tıkanıklığını çözmeye yardım eder.
 • Kalp sağlığını desteklemeye etki eder. İçindeki ojenöl maddesi kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Felç ve kalp zayıflıkları tehlikesini önlemektedir.
 • Stresle mücadele etmeye yarar sağlar. Sinirleri yatıştırır, gerginlik ve depresyon gibi durumlarda rahatlama sağlamaktadır.
 • Kansere karşı vücudu korumaya yardımcıdır. Etkili bir antioksidan olduğu bilindiğinden kanser hücrelerini vücuttan uzak tutmaya yardım eder.
 • Metabolizmaya destek olur ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırır.
 • İçindeki anti-inflamatuar özelliği ile bağırsak hastalıklarına yardım etmektedir.
 • Karaciğer sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • Öksürük şuruplarına katılan bir bitkidir. Kuru öksürüğün geçmesine yardımcı olur.
 • Reyhan içeriğinde vücudumuz için çok önemli olan A vitamini bulunmaktadır. A vitamini ise göz sağlığına yarar sağlamaktadır.
 • Bebekler için birçok yararı olan reyhanın tüketilmesinde bir sakınca görülmemiştir. Ancak yine de bilinçsiz tüketimi gerçekleştirilmemelidir.

Çocuklar Reyhan Tüketebilir Mi?

Çocuklar için yararları fazla olan reyhanın tüketilmesinde bir sakınca olmadığı belirtilmektedir. Sıcak su ile kurutulmuş reyhan yaprağı öksürüğe yarar sağlamaktadır. Soğuk algınlığı ve kuru öksürük zamanlarında çocuklara içirilebilir.

Kimler Reyhan Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Çocuklar ve bebeklerde reyhan tüketimi yapılırken boğaza kaçma ihtimalinden ötürü direkt olarak değil, yaprakları ya da tozunu karışım olarak kullanmak daha uygun olacaktır.

Reyhan Nerede Satılır?

Reyhan, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen reyhan satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.