Reyhan, ballıbabagiller ailesinin bir üyesidir. Bir diğer adı da fesleğen olarak bilinmektedir. Ancak fesleğen ile karıştırılmamalıdır. Çünkü reyhan farklı bir fesleğen türüdür.

Reyhan bitkisi senelik olarak yetişen aromatik bir bitki türüdür. İklim olarak sıcak ülkelerde yetişirler. Anavatanı İran’dır. Mor renkli bir bitki türüdür. Oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Reyhan hoş kokusu sayesinde tam bir sineksavar bitkidir. Çiğ olarak salatalarda tükettiğimiz reyhan, yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Reyhan, mucizesi olan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle insan sağlığı için çok yararları bulunan bir bitkidir. Şimdi reyhan bitkisinin insan sağlığına nasıl yararlı olduğunu merak edenler için kısaca bilgi verelim.

Reyhanın Faydaları Nelerdir?

Reyhan mucizesi saymakla bitmez. Yemeklerde, salatalarda kullanıldığı gibi çay olarak da tüketilebileceğiniz bir bitkidir. Özellikle midede oluşan gaz şikâyetlerinin giderilmesinde önemli rol oynar. Hazımsızlığın giderilmesinde etkindir. Midesi bulanan ve kusan kişilerin reyhan çayı içmesi çok faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar tarafından da mide bulantısı yaşayanların reyhan tüketmeleri önerilmektedir.

Bunun yanı sıra göğüs hastalıklarında göğsü yumuşatarak, öksürük sorununun çözülmesinde önemli rol oynamaktadır. Elbette ki reyhanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Aşırı stres hallerinde reyhan tüketimi sakinleştirici etki sağlamaktadır. Sindirim sisteminde oluşan ağrıların hafifletilmesinde oldukça başarılıdır. Sindirim sistemini olumsuz etkileyen ishalin kesilmesinde önemli bir etkisi bulunur. Özellikle emzikli kadınlarda süt arttırıcı bir bitkidir. Saç sağlığında da reyhan suyu saçların dökülmesini engeller. Ancak emziren annelerin, hamilelerin, küçük çocukların, yaşlıların ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin reyhan tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Reyhanın Zararları Var Mıdır?

Reyhan Nedir Reyhanin Faydalari Nelerdir 2

 

Reyhanın bilinen zararları ve yan etkileri yoktur. Ancak bu, çok tüketilmemesi durumundadır. Fazla reyhan tüketilmesi halinde mide bulantısı ve kusma rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Reyhan Nerede Satılır?

Reyhani hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Hemen reyhan satın almak isteyenler ise e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.