Aktar Bloğu

Reishi Mantarı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reishi mantari nedir faydalari nelerdir

Reishi Mantarı Nedir?

“Ölümsüzlük Mantarı” olarak da bilinen kırmızı Reishi mantarı mutfakta kullanılamamaktadır. Bunun sebebi odunsu yapısı nedeniyle hazmının mümkün olmamasıdır. Buruk ve acı tadın kamufle edilmesi açısından taze ya da kurutulmuş olarak toz haline getirilir. Suda çözdürüldükten sonra yararlı maddeleri suya geçer ve bu şekilde tüketilir. Uzak doğu ülkelerinde geleneksel tıpta yaklaşık 200 yıldır kullanılmaktadır ve bu özelliğiyle en eski mantar türüdür.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kırmızı Reishi Mantarının Yararları

  • Sağlıklı ve uzun bir yaşam için koruyucu görevi üstlenmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Kandaki oksijen miktarında artışı sağlayarak cildin iyileşmesine yardımcı olur.
  • Stresi azaltma ve uykuyu düzenleme gibi görevler üstlendir.
  • Yaşlanma karşıtı etki göstererek hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur
  • Sinir sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olur.
  • Yaşlılığa bağlı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Kandaki şeker seviyelerini düzenler.
  • Kemik erimesinin önüne geçilmesine yardımcı olur.

Kırmızı Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı reishi mantarı çay ya da katkısız hazır sıvı olarak tüketilebilir. Çay olarak tercih ediliyorsa taze (dilimlenmiş veya parçalara ayrılmış olarak) ya da kurutulmuş mantar cam kapta yaklaşık 2 saat kaynatılır ve hemen tüketilir. Kurutularak aynı zamanda suda çözündürülerek de tüketilebilir.

Bir diğer kullanım şekli ise yağdır. Yapılan araştırmalar neticesinde bu reishi mantarı yağının güneş yanıklarına, yaralara, böcek ısırıklarına ve kızarıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bunların yanı sıra vücut ve cilt tiplerine göre değişmek suretiyle çeşitli faydaları bulunmaktadır. Alerji ve enfeksiyon önlemeye de yardımcı olan reishi mantarı yağı, kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Reishi mantari nedir faydalari nelerdirKimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Yan etkisinin olup olmadığı konusunda fikir birliğine varılamayan bu mantarı hamile ve emziren kadınların kullanmaması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra herhangi ufak bir rahatsızlık da dahi doktor tavsiyesine başvurularak tüketilmesi önemlidir.

Reishi Mantarı Yağı Nereden Alınır?

Reishi mantarı yağı, bazı marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternet üzerinden hemen satın almak isteyenler e-Aktariye’den sipariş oluşturabilirler.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Benzer İçerikler