Primroz yağı, yani Türkçeleştirilmiş adı ile çuha çiçeği yağı, oenothera biennis bitkisinin tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağdır. Gama – linolenik asit ve Omega 6 açısından oldukça zengin olan yağın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yağ, regl öncesi sendrom, menepozla alakalı problemler ve diyabetik nöropatide oldukça etkilidir.

Daha çok çuha çiçeği yağı ya da evening primrose oil adı ile bilinen bu yağ, adeta yağ asitlerinden gamma – lenolenik deposudur. Bu ve diğer yağ asitleri vücut fonksiyonları açısından kritik bir öneme sahip olurken, yağı bu özelliği sayesinde pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Gerek insan sağlığı gerekse cilt sağlığı bakımından oldukça önemli olurken, genellikle kişisel bakım amacıyla kullanılabilmektedir. Saçlar üzerinde de etkili olan bu yağ, saç dökülmelerinin önüne geçebilmektedir.

Primroz Yağının Cilde Faydaları

Primroz Yağının Cilde Faydaları

Primroz Yağının Cilde Faydaları

Primroz yağı, cilt ya da saç sağlığı gibi amaçlar doğrultusunda kişisel bakım ürünü olarak da kullanılabilmektedir. İçeriğindeki zengin gamma – linolenik asit sayesinde sağlıklı bir cilde kavuşabilmek için ihtiyaç duyulan diğer pek çok yağ asitlerine sahip olan bitkisel yağlardan biridir.

Bunun ile beraber yağın cilde faydaları çeşitlilik gösterebilirken, saça ve saç derisine faydaları da oldukça fazladır. İçeriğinde Omega 6 ve yağ asitlerinden GLA’ya sahip olan yağ, saç dökülmesine karşı oldukça güçlü bir savaşçı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için kapsül şeklinde olan çuha çiçeği yağının tüketilmesi gerekmektedir. 6 ila 8 hafta boyunca düzenli bir şekilde devam edildiği takdir iyi bir sonuç elde edilebilmektedir.

Primroz Yağının Faydaları Nelerdir?

Primroz Yağının Faydaları Nelerdir?

Primroz Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt üzerinde etkisi olduğu kadar insan sağlığı üzerinde de etkileri bulunan yağ, çeşitli rahatsızlıkların giderilmesine fayda sağlamaktadır. Yağın faydalarından biri dikkat eksikliği hiperaktive bozukluğu olan çocuklara iyi gelmesidir. Diyabetli kişiler için de oldukça faydalı olan bu yağ, diyabetik nöropati adı verilen rahatsızlığın giderilmesinde büyük fayda sağlamaktadır.

Ayrıca kolesterol ve tansiyonu da düşürebilmektedir. Bu sayede kalp sağlığına iyi gelen bitkisel yağlar arasında yer edinmeyi başaran yağ, ayrıca kadınların adet sancılarına ya da menepoz ile alakalı sorunlarına da yardımcı olabilmektedir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.