Günümüzde çuha çiçeği yağı olarak bilinen primroz yağı, çuha çiçeğinin ve tohumlarının soğuk presleme yönteminden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Pek çok faydalı bitkisel yağlardan biri olarak karşımıza çıkan bu yağ, Omega6 yağ asidi ve Gama-linoik bakımından bir hayli zengindir. Başta egzama ve bunun gibi cilt hastalıklarını iyi gelen primroz yağı, aynı zamanda menopoz, adet öncesi sendrom, ve diyabetik nöropati gibi problemlere iyi gelmektedir.

Primroz Yağı Kullanmanız için 5 Sebep!

Genellikle cilt sağlığı üzerinde göstermiş olduğu faydaları sayesinde kişisel bakım ürünü olarak kullanılan primroz yağı, sağlamış olduğu faydaları nedeniyle başlı başına kullanılması gereken bitkisel yağlardan biridir. Adet sancılarının ve düzensizliğin giderilmesi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun önüne geçilmesi, kısırlık ve iktidarsızlığın çözümlenmesi, GLA eksikliğini giderilmesi ve kalp sağlığının korunması, primroz yağının kullanım nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Primroz Yağının Faydaları Nelerdir?

Özellikle kadınlar açısından önemli bir kişisel bakım ürünü olan primroz yağı, ciltte meydana gelen sedef, egzama ve bunun gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla cilt bakım yağları arasında ideal bir ürün olan bu yağ, kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma gibi cilt sorunlarına da iyi gelmektedir.

Bunun ile beraber insanlarda kötü kolesterolü düzenlemesi ve yüksek tansiyonu düşürmesi gibi etkileri sayesinde kardiyovasküler sağlığı koruyucu bir etki gösteren bu yağ, kalp krizi riskini azaltabilmektedir. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde romatoid artrit ve göğüs hastalıklarının belirtilerini hafifletmesi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklarda bu durumu düzenlemesi, hatta erkeklerde iktidarsızlığa dahi iyi gelmesi, primroz yağının faydaları arasında yer almaktadır.

Primroz Yağının Zararları Nelerdir?

Primroz yağının bazı hassas ciltlerde ve bünyelerde ufak tefek zararlara yol açabilmektedir. Yan etkileri olarak ifade edilen bu etkiler, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal ve karın ağrısı olabilmektedir.

Dahili olarak gereğinden fazla kullanılan primroz yağı, insanlarda mide ağrısı ve sindirim sistemi problemlerine yol açabilmektedir. Bunun ile beraber uzmanlar, GLA takviyesi alan, nöbet bozukluğu olan ve fenotiyazin antipsikotik ilaç kullanan hastaların bu yağı kullanmamasını tavsiye etmektedir. Aksi takdirde daha farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Primroz Yağı Nerede Satılır?

Primroz Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Primroz Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler