Özellikle kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan portakal, insan sağlığı için oldukça faydalı olan bitkilerden biridir. C vitamini deposu olarak bilinen bu meyveden elde edilen sabun da cilt için en az meyvenin kendisi kadar faydalı olabilmektedir. Portakal sabunu, portakalın yağından elde edilirken gerek saç bakımında gerekse cilt bakımında oldukça etkili olabilmektedir.

Portakal Sabunun Faydaları Nelerdir?

Portakal sabunu faydaları cilt üzerinde ayrı, saç üzerinde ayrı etkisini gösterebilmektedir. Kişisel bakım amacıyla tonik olarak da kullanılan portakal sabunu, zihin – beden – ruh titreşimlerini birleştirici bir özelliğe sahiptir. Bu sayede vücudun yorgunluğunu alıp dinlenmeye yardımcı olurken, sinir ve stresin de giderilmesini sağlayabilmektedir.

Portakal Sabunun Cilde Faydaları

Portakalli Sabunun Faydalari Nelerdir 1

 

Portakal özlü sabun, cilt üzerinde pek çok faydalı etki sağlayabilmektedir. Cildin sıkılaşması için kullanılması gereken bitkisel ürünler arasında en ideal olanlardan biri olan portakal sabunu, cilde oldukça hoş bir görünüm kazandırmakta ve doğal bir parlaklık vermektedir. Öte yandan sivilce, siyah nokta ve akne gibi cilt problemlerin giderilmesinde etkili olan portakal sabunu, kuru ciltlerde meydana gelen kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkilidir. Canlandırıcı, rahatlatıcı ve antidepresan özellikleri, kadınların adeta kabusu olan selülitlerin giderilebilmesi için kullanılabilmesi ve cilt hücrelerini zararlı serbest radikallerden koruması da portakal sabunu faydalarından bazılarıdır.

E, D ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan bu bitkisel sabun, özellikle cilt sıkılaştırıcı özelliği sebebiyle tercih edilmektedir. Selülit, çatlak ya da kırışıklık gibi cilt problemleri üzerinde büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Portakal Sabunun Saça Faydaları

Portakal sabunu her ne kadar çoğunlukla cilt bakımı için tercih edilse de, saç sabunu ya da banyo sabunu olarak da kullanılabilmektedir. Saç köklerini besleyerek bakım yapan portakallı sabun, içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmaması nedeniyle saçlar üzerinde faydalı olabilmektedir. Bu nedenle portakallı sabun satın alırken tamamen doğal sabun olmasına ve içeriğinde kimyasal olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Orijinal olmayan bu gibi bitkisel ürünler gerek ciltte gerekse saçta çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir.

Portakallı Sabun Nerede Satılır?

Portakal özlü sabun, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle doğal sabunların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen portakal özlü sabun satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer doğal ve bitkisel sabunları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.