Pelesenk, Karayip Adaları, Uzak Doğu, Güney Asya ve ABD’de yetişmekte olan ve maksimum 15 metreye kadar uzayan bir ağaç türüdür. Bu ağacın gövdesinden yaralama usulü ile elde edilen yağa ise pelesenk yağı adı verilmektedir. İçeriğinde reçine ve saponinler yer alan bu yağ, genel sağlık, saç ve cilt açısından oldukça faydalıdır.

Öksürüğü kesici bir özelliği bulunan yağ, soğuk algınlığından kaynaklı sorunlar için oldukça ideal bir alternatif üründür. Balgamı söktüren ve nefes darlığına iyi gelen bu yağ, ayrıca romatizma ağrılarına, kireçlenmelere ve adele kramplarına karşı da oldukça etkilidir. Kişisel bakım amacıyla da tercih edilirken, cilt tonunun açılmasına yardımcı olup, cilde canlılık kazandırabilmektedir.

Pelesenk Yağı Kullanım Yöntemleri

Pelesenk Yağı Kullanım Yöntemleri

Pelesenk Yağı Kullanım Yöntemleri

Pelesenk yağı, harici ya da dahili yöntemler ile kullanılabilmektedir. Dahili olarak kullanımlarda diğer pek çok bitkisel sağlar gibi günde en fazla 2 kez bir çay bardağı suyun içerisine 3 damla damlatılarak tüketilmektedir. Harici yöntemde ise pelesenk yağı kullanımı masaj yolu iledir. Örneğin; baş ağrısının giderilmesi için kullanılacak olan yağın şakaklara masaj yapılarak uygulanması gereklidir. Bu yağı, badem yağı ve zeytinyağı ile inceltilerek kullanıldığında oldukça etkili olabilmektedir. Romatizma ağrılarının giderilmesi için kullanımlarda ise hardal tohumu tozu ve bal ile karıştırılarak elde edilen kürün ağrıyan bölgeye uygulanması önerilmektedir. Ayrıca yağı, kekik yağı, lavanta yağı, papatya yağı ya da nane yağı ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir.

Pelesenk Yağını Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Çoğunlukla kişisel bakım ya da sağlık açısından tercih edilen yağ, hemen hemen herkes tarafından kullanılabilecek bitkisel yağlardan biridir. İçeriğinde herhangi bir kimyasal madde yer almamasından ötürü rahatlıkla kullanılabilen bu yağ, pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Doğru yerde ve doğru zamanda kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etki göstermezken, yine de tedbir amacıyla kişilerin kullanımdan önce test etmesi faydalı olacaktır.

Pelesenk Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Hemen hemen tüm bitkisel yağlarda olduğu üzere bu yağında da saklama koşulları serin ve kuru yerlerde olmalıdır. Özellikle de bozulmasının önüne geçebilmek adına cam şişede muhafaza edilmesi gereken pelesenk yağı, mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler