Aktar Bloğu

Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptus yağı, insan sağlığı açısından önemli ölçüde fayda sağlayan bitkisel yağlardan biridir. Okaliptüs yağı, astım, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca sinüzit hastalığına iyi gelmesi de okaliptus yağının faydalarından biridir.

Okaliptus Yağının Faydaları

Okaliptüs yağı, kas ve eklem ağrılarını hafifletme konusunda oldukça etkili olan bitkisel yağlardandır. 6 yaşından büyük olan çocuklar ve yetişkinlerde görülen bronşit için de birebir olan okaliptüs yağı, aynı zamanda doğal bir sivrisinek kovucu özelliği ile bilinmektedir. Yaz aylarının çilesi olan sivrisineklerden okaliptus yağı ile kurtulabilmek mümkündür.

Okaliptus yağının faydaları sadece bu kadarla sınırlı değildir. Tuvaletler için de doğal bir dezenfektan olan bu yağ, bir litrelik suyun içerisinde 50 ml kadar karıştırıldığında, kolaylıkla bu amaç için kullanılabilmektedir. Öte yandan evinde köpek besleyenler için bit kovucu özelliği ile bilinen okaliptüs yağı, insan sağlığı açısından kas gevşetici, mikrop öldürücü olarak da kullanılabilmektedir.

Okaliptus Yağının Saç İçin Faydaları

 

Okaliptus yağı, genel sağlık açısından faydalı olduğu kadar, saç sağlığı açısından da faydalıdır. Okaliptus yağı oldukça kuvvetli bir yağ olduğunda, direk olarak kullanılmamalı, badem yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır. Bu şekilde kullanıldığı takdirde saçlar için doğal bir nemlendirici olan okaliptüs yağı, günlük olarak kullanılan şampuanın içerisine karıştırılarak da uygulanabilmektedir.

Öte yandan bu yağı saç bakım maskesi olarak da kullanabilmek mümkündür. Örneğin; 2 – 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile aynı ölçüde okaliptüs yağı bir çay yemek kaşığı bal ile karıştırıldığında muhteşem bir saç maskesi elde edilebilmektedir. Ardından bu maske masaj yapılarak saça sürülüp sıcak bir havlu ile sarılarak 2 saat kadar bekletildiğinde, saçlar için mucizevi nem dengesi sağlanmış olacaktır.

Okaliptus Yağının Cilt İçin Faydaları

Okaliptus yağı, cildin en önemli problemlerinden biri olan sivilceler konusunda oldukça etkili olan bir yağdır. Yağlı ciltlerde maske yapılarak uygulanan okaliptüs yağı, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerin giderilmesine fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda cilt üzerinden de oldukça başarılı bir nemlendirici olan bu yağ, kuru ciltler için beyazlatıcı ya da nemlendirici olarak da kullanılabilmektedir.

Okaliptus Yağı Nerede Satılır?

Okaliptus Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Okaliptus Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.