Üzüm çekirdeği yağı, şarap yapımında kullanılan üzümlerin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Soğuk pres yöntemi kullanılan bu yağ, renksiz ve hafif bir bitkisel yağdır. İnsan sağlığına çeşitli konularda fayda sağlarken, herek mutfakta, gerekse kişisel bakım alanında kullanılabilmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı bir hayli güçlü bir içeriğe sahip olurken, E vitamini, Omega6, antioksidanlar, flavonoidler bakımından oldukça zengindir. Bu gibi faydalı içerikleri sayesinde cilt kırışıklıklarından sivilce problemlerine, cildin nem dengesini sağlamasından kalp ve damar sağlığını desteklemeye kadar pek çok alanda fayda sağlayabilmektedir.

Neden Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanmak Gerekir?

Üzüm çekirdeği yağını pek çok nedenle kullanabilmek mümkündür. Örneğin cilt ya da sağ sağlığı gibi kişisel bakım alanında kullanılabilen bu üzüm, çeşitli saç sorunlarını ve ciltte meydana gelen problemleri giderebilmekte, daha sağlıklı saç ve cilt yapısına kavuşturması nedeniyle kullanılabilmektedir.

Öte yandan genel sağlık açısından da oldukça faydalı bitkisel yağlardan biri olan üzüm çekirdeği yağı, kardiyovasküler sağlığı desteklemesi, kötü kolesterol problemini ortadan kaldırması, hemoroid problemlerini ve bu sebeple oluşan ağrıları gidermesi, kılcal damarları güçlendirmesi ile diyabet sorunlarına iyi gelmesi ve bunun gibi çeşitli nedenlerden dolayı kullanılabilmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağının Bilinmeyen Faydaları

Üzüm çekirdeği yağının faydaları hemen hemen her alanda oldukça fazladır. Saç, cilt ve genel sağlık bakımından pek çok sağlık problemine iyi gelen bu yağ, hemen hemen her aktardan temin edilebilmektedir.

Günümüzde cilt üzerine göstermiş olduğu etkileri ile cilt bakım yağları arasında ön plana çıkmayı başaran üzüm çekirdeği yağı, orta seviyedeki sivilce ve akne gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir. Ciltte meydana gelen yaraların ve sivilcelerin izlerini silen, yaşlılık belirtilerini en aza indirgeyen ve kırışıklıkları gideren bu yağ, aynı zamanda göz altı morluklarına ve güneş lekelerine iyi gelmektedir.

Saç bakımı açısından da diğer bitkisel yağlar arasında oldukça etkili olan bu yağ, saçı nemlendirip yumuşatmaya, saç dökülmelerinin engellenmesine, saçın güçlenmesine ve kepek, egzama gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Öte yandan genel sağlık konusunda da oldukça etkili olurken, kalp ve damar sisteminin iyileşmesine, diyabet hastalığının önüne geçilmesine ve basur gibi önemli sağlık problemlerine yardımcı olması, yine üzüm çekirdeği yağı faydaları arasında yer almaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nerede Satılır?

Üzüm Çekirdeği Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Üzüm Çekirdeği Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.