Tere tohumu, Türkiye’nin pek çok noktasında yetişmekte olan bitkilerden biridir. Kimyon tohumu olarak bilinen ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm direnci sağlayabilen tere tohumu yağı, bu gibi faydaları nedeniyle yağ haline getirilerek de kullanılabilmektedir.

Günümüzde pek bilinmeyen bitkisel yağlardan biri olsa da eski çağlardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Sahip olduğu pek çok özelliği, tere tohumu yağını ya da diğer bir deyişle kimyon tohumu yağını kullanmak için bir sebep olarak gösterilebilmektedir.

Neden Tere Tohumu Yağı Kullanmalıyız?

Neden Tere Tohumu Yağı Kullanmalıyız?

Neden Tere Tohumu Yağı Kullanmalıyız?

Kimyon tohumu yağını kullanmak için en önemli sebep, insan sağlığına ve cilde fayda sağlıyor olmasıdır. Astım hastalarının yaşamış olduğu nefes problemlerine iyi gelen kimyon tohumu yağı, bu gibi durumlarda büyük etkiler gösterebilmektedir. Bunun ile beraber mide ağrısı meydana geldiğinde, bacaklarda varis oluşumu gerçekleştiğinde, anne sütü yetersiz geldiğinde ve sinüzit ağrısı yaşandığında kullanılabilmektedir.

Tere Tohumu Yağının Faydaları

Tere tohumu yağı faydaları, aslında bilinenden daha fazladır. Öte yandan grip ve soğuk algınlığına karşı da etki sağlayan bitkisel yağlardan biri olan bu yağ, öksürüğe ve bronşların temizlenmesine fayda sağlamaktadır.

Kimyon tohumu yağı, vücudun direncini hastalıklara karşı artırırken, sigaranın insan sağlığına vermiş olduğu zararı da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Ayrıca hazmı kolaylaştırması, idrar söktürücü olması, böbrek ve idrar yollarını temizlemesi ve kansızlığa iyi gelmesi de bu yağın faydalarındandır.

Tere Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Yağının kullanım şekli, kullanım amacına göre belirlenmektedir. Örneğin; adele ya da romatizma ağrıları için kullanılacak ise ağrının olduğu bölgelerde masaj yapılarak uygulanabilmektedir. Bunun ile beraber cilt bakımı için kullanılması halinde ise tatlı badem yağı gibi bitkisel yağlardan biri ile karıştırılarak cilde uygulanması da mümkündür.

Öte yandan dahili olarak da kullanılabilmektedir. Salataların ya da yemeklerin içine katılması ile tüketilebilen bu yağ, genel sağlığa büyük fayda sağlayabilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Neden Tere Tohumu Yağı Kullanmalıyız?

  1. FATİH dedi ki:

    Çok profesyoneldi

Yorumlar kapalı.