Aktar Bloğu

Neden Ardıç Uçucu Yağı Kullanmak Gerekir?

Doğada var olan pek çok bitkinin insan sağlığı ve vücudu için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu bitkilerden biri de ardıç tohumudur. Ardıç tohumundan elde edilen ardıç uçucu yağı, sinüzitten damar tıkanıklığına, gripten idrar yolu enfeksiyonuna, gut hastalığından diş eti rahatsızlıklarına kadar çeşitli hastalıklarda oldukça büyük etkiler gösterebilmektedir. Günümüzde en yaygın kullanılan bitkisel yağlardan biri olan ardıç uçucu yağı, aktarlardan, eczanelerden ve organik pazarlardan temin edebilmek mümkündür.

Neden Ardıç Uçucu Yağı Kullanmak Gerekir?

Ardıç uçucu yağı faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hemen hemen her türlü cilt ve sağlık problemine iyi gelmesinden ötürü günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılması gereken ardıç uçucu yağı, antiseptik özellikleri sayesinde insan vücudundaki pek çok zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olabilmektedir.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde kendiliğinden yetişen ardıç ağaçları öncelikle tohumlarını salmakta ve sonrasında bu tohumlar koyu bir hal almaktadır. Bu halde olan tohumların toplanması ve çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen ardıç yağı, başta kişisel bakım ya da cilt bakımı olmak üzere sinüzit ve buna bağlı baş ağrılarında oldukça faydalı olarak bilinmektedir. Üstelik bu yağı dahili ya da harici olarak kullanabilmek de, kullanımını kolay bir hale getirebilmektedir.

Ardıç Uçucu Yağının Bilinmeyen Faydaları

Ardıç uçucu yağı, çoğunlukla kişisel bakım amacıyla kullanılan bitkisel yağlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Bunun ile beraber çeşitli sağlık problemlerine de faydalı olan bu yağ, içeriğinde pek çok vitamin, mineral ve yararlı bileşenleri barındırmaktadır.

Antiseptik özelliği sayesinde özellikle böbrek olmak üzere kalp ve bağırsak gibi pek çok organı korumaya yarayan ardıç uçucu yağı, iç organları zararlı toksinlerden arındırma görevi üstlenmektedir. Eklem ve kemiklerde meydana gelen romatizmal ağrıları en aza indirmeye yararken, ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına, kanın temizlenmesine, kan dolaşımına, diş eti problemlerine, gastrit, mide spazmı, ülser ve mide kramplarına da iyi gelebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Ardıç uçucu yağı, ayrıca cilt ve saç sağlığına da iyi gelebilmektedir. Saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olan bu yağ, saçların sağlıklı uzamasını ve dökülmelerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Çatlak ve selülit oluşumunun önüne geçmesi ve bu gibi cilt problemlerinin oluşmasına engel olması da, ardıç uçucu yağı faydaları arasında yer almaktadır.

Ardıç Uçucu Yağı Nerede Satılır?

Ardıç Uçucu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen ardıç uçucu yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.