Aktar Bloğu

Nane Yağı Kullanmanız İçin 10 Sebep!

Nane yağı, nane bitkisinin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir bitkisel yağdır. Taze nane ile hazırlandığında oldukça faydalı ve etkili olan nane yağı, vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok yağ asidini bünyesinde barındırmaktadır.

Dünya üzerinde çok yönlü kullanım bakımından en çok bilinen bitkisel yağlar arasında yer alan nane yağı, baş ağrılarından burun tıkanıklıklarına, kan dolaşımından yüksek ateşe kadar çeşitli hastalık ve problemlere fayda sağlamaktadır.

Nane Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Nane yağı kullanımı için yüzlerce neden sayabilmek mümkündür. Fakat bunlardan yalnızca 10’una örnek göstermek gerekirse; doğal bir ağrı kesici görevini üstlenen nane yağı, kasların, başın ya da karnın ağrılarını dindirebilen bir yağdır. Bunun ile beraber ağız kokusunun önüne geçebilme, tıkanan sinüslerin açılmasına yardım etme, güneşten dolayı meydana gelen cilt yanıklarının ferahlamasını sağlama, odaklanma, konsantrasyonu artırma ve hafızayı güçlendirme gibi özelliklere sahiptir.

Antibakteriyel özelliğe sahip olan bitkisel yağlar arasında yer alan nane yağı, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olurken, saçlardaki kepek sorunu için ideal bir tercih olabilmektedir. Öte yandan mide bulantılarına karşı da başarılı olan nane yağı, dudakların çatlamasını engellemekte ve daha dolgun bir görünüm elde etmesinin sağlamaktadır. Bu gibi pek çok özelliği ve nane yağının faydaları, kullanmak için yeterli neden olarak kabul edilebilmektedir.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağının kullanım şekli, amacına göre değişebilmektedir. Örneğin; siyah nokta, akne ve sivilcelerden kurtulmak amacıyla kullanılacak olan nane yağı, direkt olarak cilde uygulanabilmektedir. Saçındaki kepeklerden kurtulmak isteyenler kullandıkları şampuana nane yağı katabilirken, tıkalı burnunu açmak isteyenler ise nane yağını koklayabilmekte ya da kaynar suya damlatarak buharını soluyabilmektedir.

Nane Yağının Zararları Var Mı?

Nane yağının faydaları oldukça fazla olurken, doğal ve tümüyle organik olmasından dolayı korkulanın aksine bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Fakat buna rağmen bu yağı kullanırken dikkati elden bırakmamak gerekmektedir. Özellikle nane yağının ağız yoluyla kullanılması pek tavsiye edilmezken, iştah açıcı özelliğe sahip olan bu yağ, kilo almak istemeyenler açısından pek de yararlı olmayabilir. Öte yandan her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi nane yağının fazla kullanılması da zararlı olabilmektedir.

Nane Yağı Nerede Satılır?

Nane Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen nane yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.