Nane yağı, nane bitkisinin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir bitkisel yağdır. Taze nane ile hazırlandığında oldukça faydalı ve etkili olan bu yağ, vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok yağ asidini bünyesinde barındırmaktadır.

Dünya üzerinde çok yönlü kullanım bakımından en çok bilinen bitkisel yağlar arasında yer alan bu yağ, baş ağrılarından burun tıkanıklıklarına, kan dolaşımından yüksek ateşe kadar çeşitli hastalık ve problemlere fayda sağlamaktadır.

Nane Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Nane Yağı Kullanmanız İçin 10 Sebep!

Nane Yağı Kullanmanız İçin 10 Sebep!

Yağın kullanımı için yüzlerce neden sayabilmek mümkündür. Fakat bunlardan yalnızca 10’una örnek göstermek gerekirse; doğal bir ağrı kesici görevini üstlenen yağ, kasların, başın ya da karnın ağrılarını dindirebilen bir yağdır. Bunun ile beraber ağız kokusunun önüne geçebilme, tıkanan sinüslerin açılmasına yardım etme, güneşten dolayı meydana gelen cilt yanıklarının ferahlamasını sağlama, odaklanma, konsantrasyonu artırma ve hafızayı güçlendirme gibi özelliklere sahiptir.

Antibakteriyel özelliğe sahip olan bitkisel yağlar arasında yer alan yağ, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olurken, saçlardaki kepek sorunu için ideal bir tercih olabilmektedir. Öte yandan mide bulantılarına karşı da başarılı olan bu yağ, dudakların çatlamasını engellemekte ve daha dolgun bir görünüm elde etmesinin sağlamaktadır. Bu gibi pek çok özelliği ve yağın faydaları, kullanmak için yeterli neden olarak kabul edilebilmektedir.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Yağın kullanım şekli, amacına göre değişebilmektedir. Örneğin; siyah nokta, akne ve sivilcelerden kurtulmak amacıyla kullanılacak olan  yağ, direkt olarak cilde uygulanabilmektedir. Saçındaki kepeklerden kurtulmak isteyenler kullandıkları şampuana katabilirken, tıkalı burnunu açmak isteyenler ise yağı koklayabilmekte ya da kaynar suya damlatarak buharını soluyabilmektedir.

Nane Yağının Zararları Var Mı?

Nane yağının faydaları oldukça fazla olurken, doğal ve tümüyle organik olmasından dolayı korkulanın aksine bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Fakat buna rağmen bu yağı kullanırken dikkati elden bırakmamak gerekmektedir. Özellikle nane yağının ağız yoluyla kullanılması pek tavsiye edilmezken, iştah açıcı özelliğe sahip olan bu yağ, kilo almak istemeyenler açısından pek de yararlı olmayabilir. Öte yandan her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi nane yağının fazla kullanılması da zararlı olabilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler