Aktar Bloğu

Nane ve Tüketimi Hakkında

Nane ve tuketimi ve hakkinda

Nane, ballıbabagiller familyasına mensup bir bitkidir. 30-90 cm boyunda hafif tüylü, oldukça sık çatallaşan, gövdesi ise esmerimsi-kahverengimsi renktedir. Nane, ılıman ve astropikal bölgelerde yetişmektedir. Aktarlarda ve marketlerde bulunur.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Bebekler Nane Tüketebilir Mi?

Bebeklere nane verilmesi için uygun zaman ek gıdanın bebeğe verildiği zaman olarak belirlenmiştir. Bu zaman ise ilk altı aydan sonrasına tekabül etmektedir. Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile besleme konusunda hemfikirlerdir. Bebeğe yavaş yavaş kabak, patates, havuç gibi sebzeleri püre veya çorba halinde vermeye başlanabilir. Vereceğiniz sebzelere ek olarak maydanoz ve taze nane de verilebilir. Naneyi dilerseniz besinlerin içinde dilerseniz çay şeklinde verebilirsiniz.

Nane çayı temel olarak ise gaz sancılarını önlemeye yardımcı olması ile bilinir ve tercih edilir. Fakat bebeklerin tüketiminde öncelikle mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Nanenin hazmı kolaylaştırıcı etkisi olduğundan gaz sancılarını azaltır hem de idrar sökülmesini kolaylaştırmaya yardımcıdır. Öncelikle bir doktora danışarak, altı aylık anne sütüyle beslenme sürecinden sonra, bebeğe doktorun da onayıyla nane verilebilir.

Çocuklar Nane Tüketebilir Mi?

Nanenin faydaları arasında ödem giderici etkisi bulunmaktadır. Bulantı ve kusma durumunda nane-limon çayı hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılan geleneksel içeceklerden biridir. 6 aydan büyük bebeklerde kullanabilir. Bu baharatın genel faydaları incelenecek olursa;

  • Mide ve hazımsızlık sorunlarını gidermede yardımcıdır.
  • Nane yaprakları ezildiği zamanlarda içilince baş ağrılarını gidermeye yardımcı olmaktadır.
  • Soğuk algınlığına yakalanan çocukların nane tüketmesi fayda sağlar. Nane boğazı, burnu, diğer solunum kanallarını rahatlatır. Öksürüğü azaltmaya yardımcı olur.
  • Mikrop öldürücü özelliklere sahip olduğu için ağızdaki yaraların temizlenmesinde yardımcı olur.

Kimler Nane Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Radyasyona ve fazla güneş ışığına maruz kalan insanların naneyi bol tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Yaz aylarını kuvvetli güneş ışığı altında geçirenlere, cep telefonuyla fazla konuşanlara, röntgen ve MR cihazlarıyla sürekli çalışanlara taze nane tüketmeleri faydalı olur.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Reflü hastalığı olan kişilerin naneyi fazla tüketmeleri mideye zarar vereceğinden nane tüketimini az yapmaları önerilmektedir. Aynı zamanda emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve herhangi önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin nane ve naneli yiyecek-içecekleri tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Nane Nerede Satılır?

Nane, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen nane satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!