Aktar Bloğu

Nane ve Faydaları

Nane ve faydalari

Gerek güzel kokusu gerekse de ferahlatıcı tadı ile hem salatada hem de günlük hayatta severek tükettiğimiz bir bitkidir nane. Faydaları saymakla bitmeyen nane, mutfaklarımızın da vazgeçilmez baharatları arasında yerini almaktadır. Solunum yolları, kan dolaşımı, şişkinlikler ve cilt için çok faydası bulunan nane, baharat olarak, çay olarak, soslarda, salatalarda tüketilmektedir. Peki nanenin faydaları nelerdir? Sağlığımız için neden bu kadar önemlidir?

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Nanenin Faydaları

Nanenin bilinen birçok faydası olduğu gibi tam bir şifa deposudur. Örneğin kavrulmuş unla birlikte sürülen nane cilt üzerindeki sivilcelerin yok olmasında etkilidir. Kulak ağrısını gidermekten anne sütünü arttırmaya kadar daha birçok faydalı özelliğe sahiptir.

Nane ve faydalari 3

 

  • Solunum ve Kan Dolaşımı

Solunum yolunda meydana gelebilecek kanamaların önlenmesine yardımcı olur. Kadınların göğsüne sürüldüğünde sütün orada tutulmasına ve memede oluşan şişliklerin önlenmesine yardımcı olur. Ancak yine de emziren annelerin nane kullanımı ve tüketiminde doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!
  • Mideyi Rahatlatır

Midenin güçlenmesini ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hıçkırığı önlemeye, sindirimin kolay yapılmasına, balgam oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

  • Sivilceler İçin Etkili

Genellikle bir miktar kavrulmuş unla birlikte sivilceler üzerine uygulanır. Nanenin yapısı gereği sahip olduğu eritici, ısıtıcı ve hastalık sebebi olan zararlı etmenleri uzaklaştırıcı kendine has bir içeriği vardır.

  • Kulak Ağrılarına İyi Gelir

Nanenin öz suyu kratin (safran) ile karıştırılıp ağrıyan kulağa birkaç damla damlatılırsa kulak ağrısının geçmesine yardımcı olabilir. Ancak bu bilgi yapılan araştırmaların sonucunda tavsiye niteliği taşıyıp, ciddi rahatsızlıklarda kesinlikle doktora görünmek gerekmektedir.

  • Baş Ağrısının Hafiflemesine Yardımcı Olur

Nanenin faydaları arasında ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Ezilmiş nane yapraklarıyla demlenerek çay yapılması, baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Nane ve faydalari 2

  • Depresyon için Nane

Günümüzün en yaygın ve önemli hastalıkları arasında yer alan depresyon ve çeşitlerine karşın nane faydalı olmaktadır. Nanenin sinir sistemi üzerinde uyarısı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle halsiz ya da depresif hissettiğimizde naneli çay tüketerek rahatlayabiliriz.

  • Nanenin Cilde Faydaları

Nane antiseptik ve anti kaşıntı olarak da tanımlanmaktadır. Nane suyu ise mükemmel bir temizleyici görev üstlenmektedir. Bu nedenle cildi yatıştırmaya, yumuşatmaya yardımcı olur. Kaşıntılarımız arttığında, sinek, arı sokmalarında ya da akne temizliğinde nane kullanılabilir. Nane hem acının dinmesine hem de zehrin engellenmesine yardımcı olur.

Nane ve faydalari

  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermeye yardımcı olan besin grupları arasında nane de bulunmaktadır. Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandıran nane, kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Peki Nane Nereden Alınır?

Nane tüm marketlerde ve aktarlarda satılır. Nane alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus taze olmasıdır. Hem taze hem de hemen nane satın almak istiyorsanız e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Benzer İçerikler