Moringa çayı, Moringa Oleifera isimli bir bitkiden elde edilen ve son dönemlerde Türkiye’de oldukça meşhur bir hale gelen bitki çaylarından biridir. Alternatif tıp alanında kullanılan bu bitkinin kökünden ucuna kadar pek çok sağlık sorununa fayda sağladığı bilinmektedir. Doğu ülkelerinde diyabet, kardiyovasküler rahatsızlıklar, artrit ve anemi gibi çeşitli sağlık sorunlar şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Moringa Çayı Çok İçilirse Bir Şey Olur mu?

Diğer pek çok bitki çaylarından olduğu gibi moringa çayı çok içilirse çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Dolayısıyla bu gibi bitki çaylarını tüketirken dikkatli olmak gereklidir.

Moringa çayının nasıl içilmesi gerektiğinden bahsetmek gerekirse; günümüzde pek çok aktarda poşet çay olarak satılan moringa çayı, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmakta ve tüketilmektedir. Örneğin; poşet çayların üzerine belli bir miktarda kaynar su ilave edilip yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra moringa çayı tüketmeye hazır olacaktır.

Moringa Çayı Çok İçmenin Zararları Var mı?

İnsan sağlığına son derece faydalı olan bu bitki çayının bazen zararlarını ya da yan etkilerini görebilmek mümkündür. Genellikle moringa çayını çok içmenin zararları olarak bilinen bu yan etkiler; mide ekşimesi, ishal, mide bulantısı, rahimde kasılma, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve bunun gibi alerjik reaksiyonlar halinde görülebilmektedir. Ayrıca bu yan etkiler, bazen hassas bünyeye sahip olan insanlarda da görülebilmektedir.

Bu gibi zararların aksine faydalarını görebilmek için düzenli ve dikkatli kullanılması hayati bir önem taşımaktadır.

Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Moringa bitki çayının insan sağlığına faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çoktur. İçeriğindeki A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda kalsiyum, potasyum, protein, mineral ve amino asit barındırmasıyla çeşitli sağlık sorunlarında etkili olan bu bitki çayı, metabolizmanın hızlanması, göz sağlığının korunması, vücudun yağ depolamasının önüne geçmesi, insana tokluk hissi kazandırması ve bu sayede kilo verme konusunda etkili olması ile bilinmektedir. Öte yandan doğal bir anti-aging özelliğine sahip olması ile beraber yaşlanma etkilerine, diyabet rahatsızlığına, kan kolesterolünün düşürülmesine, kalp ve damar sağlığının korunmasına, beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına ve hatta karaciğer sağlığının korunmasına karşı göstermiş olduğu etkiler, moringa çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Moringa Çayı Nerede Satılır?

Moringa Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Moringa Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.