Aktar Bloğu

Menengiç Yağının Cilde Faydaları

Menengiç yağı, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetişen bir sakız ağacının çitlembik meyvesinden ya da diğer bilinen adı ile menengiç meyvesinden elde edilmektedir. Menengiç, meyve olarak oldukça faydalı olurken, yağı çıkartıldığında da oldukça büyük faydaları bulunmaktadır. Anadolu’da asırlardır şifa kaynağı olarak kullanılan çitlembik, bugün en çok kullanılan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır.

Özellikle çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi gelen menengiç yağı, idrar söktürücü ve hazımsızlığı giderme gibi özellikleri sayesinde karın ağrılarına da iyi gelmektedir. Öte yandan kokusuz bir yağ olmasına rağmen ayak kokuları için de oldukça ideal ürünlerden biri olan bu yağ, düzenli kullanıldığı takdirde terlemenin önüne geçerek ayak kokusunu engellemektedir. Kişisel bakım amacıyla da kullanılan menengiç yağı, cilt üzerinde de büyük etkiler gösterebilmektedir.

Menengiç Yağının Cilde Faydaları

Menengiç yağının cilde faydaları bir hayli çoktur. En büyük cilt problemlerinden olan sivilce, akne ve siyah noktaların giderilmesine iyi gelen menengiç yağı, ayak kokusunun ve terlemesinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Öte yandan açık yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bitkisel yağlardan biri olan menengiç yağı, yara izlerinin ve pek çok cilt lekesinin yok olmasını da sağlamaktadır. Üstelik hücre yenileyici özelliği sayesinde cilde sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırırken, kırışıklıkları ve sarkmaları da ortadan kaldırarak yaşlanmaya karşı mücadele edebilmektedir. Dolayısıyla çoğunlukla kişisel bakım amacıyla tercih edilen bu yağ, selülitlerin ve çatlakların giderilmesine fayda sağlarken, aynı zamanda ciltte oluşan kızarıklıkların ve ton farklılıkların ortadan kaldırılmasına etki sağlamaktadır.

Menengiç Yağının Faydaları

Cilt üzerinde etkili olduğu kadar genel sağlık ve saç bakımında da etkili olan menengiç yağı, özellikle astım ve bronşit gibi hastalıklarda oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Bunun ile beraber menegiç yağının faydaları çeşitlilik gösterirken, öksürüğe iyi gelmekte ve boğazdaki iltihabın sökülmesine yardımcı olmaktadır. İştah açıcı etkiye sahip olduğu da bilinen bu yağ, her gün düzenli olarak bir bardak suya birkaç damla damlatıldığında, kilo almaya yardımcı olmaktadır. Bunun ile beraber hazımsızlığa iyi gelmesi ile karın ağrılarını gidermesi, antioksidan kaynağı olması, adet kanamasını düzenlemesi, böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olması ve vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlayarak kanserle mücadele etmesi, yine menengiç yağının faydalarındandır.

Menengiç Yağı Nerede Satılır?

Menengiç Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Menengiç Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.