Aktar Bloğu

Menekşe Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Menekşe yağı, günümüzde oldukça nadir bulunan ve pek duyulmamış olan bitkisel yağlardan biridir. Bir Argan yağı ya da Hindistan cevizi yağı ile kıyaslandığında hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip olunmayan menekşe yağı, menekşe çiçeğinin damıtılması ile elde edilen uçucu bir yağdır. Kullanımı antik çağlardan günümüze kadar ulaşırken, pek çok konuda yarar sağladığı ifade edilmektedir.

Menekşe Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Menekşe yağını her aktarda, eczanede ya da bu gibi yerlerde bulabilmek mümkün değildir. İnsan sağlığına büyük fayda sağladığından ve oldukça meşakkatli bir şekilde üretildiğinden dolayı bu yapı satın alırken bazı konularda oldukça dikkatli ve özverili olmak gerekmektedir. Örneğin; menekşe yağı alırken dikkat edileceklerin başında, bu yağın tıpkı diğer bitkisel yağlarda olduğu üzere bir cam şişede muhafaza ediliyor olmasıdır. Çünkü menekşe yağı da, diğer yağlar gibi plastik şişede saklandığında kısa süre içerisinde bozulabilmekte ve etkisini kaybedebilmektedir. Bunun ile beraber menekşe yağının orijinal olduğundan, içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından emin olunması gerekmektedir.

Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe yağı, gerek genel sağlığa, gerek cilt sağlığına, gerekse saç sağlığına büyük faydalar sağlayabilmektedir. Bu yağın cilt üzerindeki faydalarına bakılacak olursa; ciltteki kızarıklık ve tahrişlerin giderilmesi, nemlendirmesi, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde edilmesi, menekşe yağının faydalarındandır. Bunun ile beraber kuru ve hassas ciltler için ideal bir kişisel bakım ürünü olan menekşe yağı, cildi hastalıklara karşı korurken, aynı zamanda mikrop ve bakterilerin de öldürülmesine yardımcı olabilmektedir.

Menekşe yağının saça faydaları ise; saçın parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlamak, saç dökülmesi ve kepek oluşumunun önüne geçebilmesi, zamanla çeşitli etkenlerden dolayı yıpranan saçların onarmasıdır. Bunların yanı sıra menekşe yağı, nemlendirici ve arındırıcı bir özelliğe sahip olurken, bu özelliği sayesinde kuru ve yıpranmış saçları besleyebilmektedir.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?

Menekşe yağının dahili olarak kullanımı mümkün değildir. Yalnızca harici olarak kullanılan bu yağ, saç ve cilt üzerine uygulanmaktadır. Uygulama şekilleri ise, kullanım alanlarına göre belirlenmektedir. Örneğin; cildin nemlenmesi için kullanılacak olan menekşe yağının cilde direkt olarak uygulanması yerine su ile inceltilerek uygulanması gerekmektedir. Bu yağın faydalarını görebilmek için düzenli olarak kullanılması da oldukça önemlidir.

Menekşe Yağı Nerede Satılır?

Menekşe Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Menekşe Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.