Nanegiller familyasından olan melisa bitkisi, günümüzde en çok tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. İnsan sağlığına olan faydaları ile bilinen bu çay, uzun yıllar boyunca alternatif tıp alanında kullanılmıştır. Sindirim sisteminden mide problemlerinde, uyku sorunlarından depresyona, hatta cilt sorunlarına varana kadar oldukça geniş bir alanda etki eden melisa çayı, her aktardan temin edilebilecek bir bitki çayıdır.

Genel olarak melisa çayının faydalarına bakılacak olursa; yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği ile uyku sorunlarına etki eden bu bitki çayı, uyku saatinden 15 dakika kadar önce tüketildiğinde rahat uykuya dalabilme konusunda fayda sağlayacaktır. Gün içerisinde fazla kaçan yemeklerin sindirimine de destek olan melisa çayı, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması konusunda da oldukça etkilidir.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra unutkanlık, kilo vermeyi kolaylaştırma, stres ve kaygıyı azaltıp sakinleştirme, regl sancılarını hafifletme ve cilt problemleri ile savaşma gibi etkileri melisa çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Melisa Çayı Bozulur mu?

Melisa çayı, taze olarak hazırlanmalı ve bu şekilde tüketilmelidir. Diğer bitki çaylarında olduğu üzere hazırlanıp bekletilen melisa çayı, belli bir zaman sonrasında bozulmaya başlayacaktır.

Bunun ile beraber taze ya da kurumuş bitki çayı olarak satın alınan melisa çayını saklama koşulları da önemlidir. Yanlış bir muhafaza şekli, bu çayın kısa sürede bozulmasına neden olabilmektedir.

Nasıl Saklanmalıdır?

Melisa çayını serin ve kuru yerlerde saklamak önemlidir. Taze bir ot olarak temin edilen melisa çayının saklanabilmesi için öncelikle kurutulması gerekir. Kuru olarak satın alınan bu bitki çayı ise güneş görmeyen yerde bulunmalıdır. Ayrıca cam bir şişede olması da daha uzun süreli korunmasını sağlayacaktır.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayı demleme yöntemi oldukça basittir. Bir fincan kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kadar eklenen melisa çayının yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakılması gereklidir. 10 dakika sonra melisa çayı tüketime hazır olacaktır.

Melisa çayını hazır poşet çay olarak da temin edebilmek mümkündür. Bu şekilde olan çaylarda da demleme yöntemi hemen hemen aynıdır. Tavsiye edilen tüketim yöntemi ise şeker ilave etmeden ılık olarak tüketilmesidir.

Melisa Çayı Nerede Satılır?

Melisa Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Melisa Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.