Aktar Bloğu

Matcha Çayının Zararları

matcha cayinin japon cayi sagligimiz icin zararlari var mi

Japon çayı olarak da bilinen Matcha bitki çayı, son yıllarda oldukça popüler hale gelen bitki çaylarından biridir. Yeşil çaylar arasında adını sıklıkla duymaya başladığımız bu çay, Japon kaynakları gözetilerek hazırlanmakta ve tüketilmektedir. Bu sayede insan sağlığı üzerinde oldukça etkili olan Matcha bitki çayı, dikkat dağınıklığından Parkinson rahatsızlığına, kilo vermenin kolaylaştırılmasından solunum yolu problemlerine varana kadar fayda sağlayabilmektedir.

Matcha çayı faydalarından bahsetmek gerekirse; yaşlanma karşıtı bir etki göstermesi, doğru ve düzenli olarak tüketildiği takdirde kanser, HİV gibi hastalıklara etki etmesi, kilo vermek isteyenlerin diyetlerine destek olması, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olması, sindirim sistemi problemlerini ve kabızlığı gidermesi, bu bitki çayının faydaları arasında yer almaktadır. Öte yandan diğer pek çok bitki çayında olduğu üzere yanlış ve bilinçsiz kullanımlarda zararlarını ve yan etkilerini görebilmek de mümkündür.

Matcha Çayının Zararları

Matcha çayının zararları, bu çayın yanlış kullanımlarında ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; bir gün içerisinde maksimum 2 fincan kadar tüketilebilen bu çay, daha fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra yine fazla tüketildiğinde sindirim sistemi bozukluklarına da neden olabilmektedir.

Matcha Çayının Yan Etkileri Var mı?

Hassas bünyeye ve hatta cilt yapısına sahip olan insanlarda Matcha çayının yan etkileri de görülebilmektedir. Bu etkiler genellikle alerjik reaksiyon olan görülebilirken, cilt döküntüleri, kalp çarpıntısı, kabızlık, ishal, reflü, demir eksikliği ve bu gibi durumlar da yine bu çayın yan etkileri arasında yer almaktadır.

Bitki çayları arasında dikkatli tüketilmesi tavsiye edilen Matcha çayı, ancak doğru bir şekilde kullanıldığında faydalı olmaktadır. Ayrıca herkesin kullanımına uygun olmayan bu çay, kronik hastalarda da zarara yol açabilir.

Kalp Hastaları Matcha Çayı Tüketmemeli!

Matcha çayı, ne yazık ki her insanın kullanımına uygun olan bir çay değildir. Günümüzde pek çok uzman, bu çayın kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişiler tarafından tüketilmemesi gerektiğini ifade etmektedir. Öte yandan Japon çayının zararları demir eksikliği, reflü, böbrek yetersizliği, hamileler, emziren anneler ve karaciğer yetersizliği olanların da kullanmaması gereklidir.

Matcha bitki çayını hemen hemen her aktardan temin edebilmek mümkündür. Kullanımında mutlaka profesyonel bir destek alınması tavsiye edilen bu çay, bir günde en fazla 2 fincan kadar tüketilmelidir.

Matcha Çayı Nerede Satılır?

Matcha Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Matcha Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

2 “Matcha Çayının Zararları”üzerine düşünceler

  1. EMİNE DİLEK dedi ki:

    Sadece perfect desem yeri var. Elimdeki paket bitmeden geliyorum.

  2. UTKU dedi ki:

    10 numara 5 yıldız desem yeri var bugün sipariş verdim yarın geldi herkese tavsiye ediyorum

Yorumlar kapalı.