Aktar Bloğu

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha cayinin faydalari nelerdir

Matcha çayı, yeşil çaylar içerisinde en pahalı ve en faydalı çay olarak bilinmektedir. Anavatanı Japonya başta olmak üzere Avrupa, Asya ülkelerinde ve Türkiye’de de tüketilmektedir. Japonya ve Avrupa’da Türkiye’den daha fazla popülerliği olan Matcha çayının yavaş yavaş ülkemizde de popülerliği artmaktadır. Matcha çayının en önemli özelliği ise insan vücuduna olan faydalarıdır.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha Cayinin Faydalari Nelerdir 2

 

Matcha çayının en büyük özelliği diğer çaylarda bu kadar miktarda bulunmayan antioksidan oranıdır. Yeşil çayların içerisinde en fazla antioksidan oranı olan Matcha çayının antioksidanın dışında da birçok faydası vardır. Bazı rivayetlere göre konsantrasyonu güçlendirmeye ve bedeni arındırmaya yardımcı olmak için kullanıldığı söylenmektedir. Ayrıca klorofil zengini olan Matcha çayı, klorofilin etkisiyle de antioksidan derece yüksek ve kansere karşı etkili ve yardımcı olan bir çaydır. Diğer çaylara göre az miktarda kafein içermektedir. Sakin kalmaya destek olmakla beraber kan şekerini dengelediği ve toksinleri atmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Yağ yakıcı, kolesterol düşürücü ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır. Özellikle bazı kişilerin vitamin eksikliğini de tamamlayan Matcha çayı, A, B, C ve E vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır.

Uzmanlar tarafından açıklanan görüşlere göre, Matcha çayını günde 1 defa içmek vücudumuza oldukça fayda sağlıyor. Ancak yine de çok abartılmadan içilmesi tüm içeceklerde olduğu gibi yararlıdır. Aynı zamanda küçük çocukların, hamilelerin, yaşlı ve bir hastalığı olan kişilerin doktor kontrolü ve tavsiye ile tüketmeleri önerilmektedir.

Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu azaltıcı etkisi bulunan Matcha Çayı, yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında, her gün düzenli olarak matcha çayı tüketen kişilerin kalori yakımlarının artış gösterdiği belirlenmiştir. Matcha çayı, Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafında da en çok tavsiye edilen çaylar arasında yer almaktadır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler