Matcha çayı Japonya’da üretilen bir bitki çayıdır ve yeşil toz halindedir. Bu sebepten ötürü yeşil çaya çok benzetilmektedir. Yeşil çayla karşılaştırıldığı zaman daha fazla etken maddeye sahip olan bir bitki çayıdır. Yeşil çaya göre daha etkin bir çay olmasının nedeni ise yeşil çay demlenerek içilirken matcha çayı toz halinde aktarlarda satılıp demlenmektedir.

Matcha Çayı Zayıflatır Mı?

Matcha çayı insanların zayıflamak ve fazlalık yağlardan kurtulmak için son yıllarda tüketmeye başladığı bir bitki çayıdır. “Matcha çayı zayıflatır mı” sorusuna cevap olarak şöyle açıklanabilir. Zayıflamaya etkisi vardır fakat birebir her insanda kilo vermede etkili olmamaktadır. Kilo vermeye, zayıflamaya yardımcı bir bitki çayıdır.

Matcha çayının zayıflamak ve yağ yakmak gibi faydaları da bulunmaktadır. İçerisinde birçok mineral bolup, aynı zamanda A, B, C ve E vitaminleri içererek vücuda yarar sağlamaktadır.  Bu sayede de metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Göbek yağlarının hızlı erimesine yardımcı olur.

Matcha Çayı Kaç Kaloridir?

Matcha çayı düşük kalorili bir bitki çayıdır. Matcha çayının kalorisi 1 gram çay yaklaşık olarak hesaplandığı zaman 3 kaloriye tekabül etmektedir. Bu durumda 2 gramdan fazla içilirse çok fazla kalori tüketmiş olunmamaktadır. Bu da kalorilerin yağ olarak kullanılma ve depolanma şansını azaltmaktadır.

Matcha Çayı Faydaları ve Zararları

Matcha çayı içerdiği klorofil sebebiyle son derece yeşildir bu yeşillik sayesinde de A, B, C ve E vitaminlerini içinde barındırır. Matcha çayının faydaları:

  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım etmektedir.
  • Enerji seviyesini güçlendirmeye etki etmektedir.
  • Göbek yağlarının hızlı erimesine yardımcı olmaktadır.
  • Alzheimer hastalığına karşı olumlu etkiler yaratmaktadır.
  • Kolesterol ve kan şekerini düzenlemeye etki etmektedir.
  • Enfeksiyonlara ve iltihaplanmaya karşı vücut sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Hücre yenilenmesine yardım olmaktadır.
  • Cilt hücrelerinin güçlenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır.
  • Sakinleştirici etkisi ile stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlara yardımcı olmaktadır.

Matcha çayı diğer bitki çaylarında da olduğu gibi çok fazla tüketilmesi neticesinde kişiye faydadan çok zararlı gelmektedir. Matcha çayının sağlıklı bir insan için yan etkileri bulunmamaktadır. Reflü, demir eksikliği, ishal, böbrek taşı ve böbrek yetersizliği gibi sağlık problemleri olan insanların tüketmemeleri önerilmektedir.

Matcha Çayı Nerede Satılır?

Matcha Çayı, hemen hemen tüm marketlerle birlikte aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen matcha çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler