Aktar Bloğu

Limon Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Limon yağı, limon meyvesinden elde edilen şifalı bir yağdır. Bitkisel yağlar kategorisinde değerlendirilen limon yağı, her evde yer verilmesi gereken mucizevi yağlardan biridir. İnsan sağlığı ve cildi için faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bu yağ, kullanım alanı oldukça geniş olan bir üründür. Ev temizlikten cilt bakımına, dermatolojik ürünlerin yapımından yemeklere varana kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Hemen hemen her kullanıcısını memnun etmeyi başaran bitkisel yağlardan limon yağı, kış mevsiminde sıklıkla karşılaşılan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlara iyi gelmekte, burun tıkanıklığını açmakta ve göğüsteki daralma, öksürük gibi şikayetleri inceltebilmektedir. Birkaç damla çaya damlatılmasıyla beraber boğaz ağrısını en aza indirgeyebilen limon yağı, sindirim problemlerinin önüne geçebilmekte, mikropları vücuttan uzak tutabilmekte ve böcek – sinek kovucu gibi özellikleri taşıyabilmektedir.

Limon Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gerek insan sağlığı, gerek cilt sağlığı ve gerekse ihtiyaçlar açısından oldukça faydalı olan limon yağı, hemen herkesin evde kendi imkanları ile elde edebileceği bir yağdır. Fakat hazır olarak satın alınacağı zaman, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin limon yağı alırken dikkat edileceklerin başında, yağın cam şişede olması gelmektedir. Bunun ile beraber üretim tarihi, son kullanma tarihi ve bunun gibi bilgiler de dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alırken, ayrıca yağın tümüyle organik ve bitkisel olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağı, cildin temizlenmesinde oldukça faydalı olurken, saç ve saç derisi, bitlenme gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte meydana gelen sebum oranını düşürürken, selülit ve çatlaklara da iyi gelen bu yağ, gözenekleri açarak cildin rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır.

Evde Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağını hazır almak yerine evde kendi yapmayı tercih edenler için bu yağı elde etmek oldukça basittir. Bunun için gerekli olan 3 malzemeden biri limon, biri zeytinyağı ve diğeri de ağzı kapalı kavanozdur. Evde limon yağı yapabilmek için öncelikle 1 bardak sızma zeytinyağı 70 dereceye kadar ocakta ısıtılması gerekir. Ardından 6 adet limonun kabuğu rendelenerek, önceden ısıtılmış yağın içerisine atılması ve karışımın 6 saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. En sonunda süzgeç yardımıyla süzüldüğünde limon yağı elde edilmiş olacaktır.

Limon Yağı Nerede Satılır?

Limon Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen limon yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.