Limon yağı, limon meyvesinden elde edilen şifalı bir yağdır. Bitk26isel yağlar kategorisinde değerlendirilen yağ, her evde yer verilmesi gereken mucizevi yağlardan biridir. İnsan sağlığı ve cildi için faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bu yağ, kullanım alanı oldukça geniş olan bir üründür. Ev temizlikten cilt bakımına, dermatolojik ürünlerin yapımından yemeklere varana kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Hemen hemen her kullanıcısını memnun etmeyi başaran bitkisel yağlardan limon yağı, kış mevsiminde sıklıkla karşılaşılan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlara iyi gelmekte, burun tıkanıklığını açmakta ve göğüsteki daralma, öksürük gibi şikayetleri inceltebilmektedir. Birkaç damla çaya damlatılmasıyla beraber boğaz ağrısını en aza indirgeyebilen yağ, sindirim problemlerinin önüne geçebilmekte, mikropları vücuttan uzak tutabilmekte ve böcek – sinek kovucu gibi özellikleri taşıyabilmektedir.

Limon Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Limon Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Limon Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gerek insan sağlığı gerek cilt sağlığı ve gerekse ihtiyaçlar açısından oldukça faydalı olan bu yağı, hemen herkesin evde kendi imkanları ile elde edebileceği bir yağdır. Fakat hazır olarak satın alınacağı zaman, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin limon yağı alırken dikkat edileceklerin başında, yağın cam şişede olması gelmektedir. Bunun ile beraber üretim tarihi, son kullanma tarihi ve bunun gibi bilgiler de dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alırken, ayrıca yağın tümüyle organik ve bitkisel olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Limon Yağının Cilde Faydaları

Cildin temizlenmesinde oldukça faydalı olurken, saç ve saç derisi, bitlenme gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte meydana gelen sebum oranını düşürürken, selülit ve çatlaklara da iyi gelen bu yağ, gözenekleri açarak cildin rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır.

Evde Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?

Yağı hazır almak yerine evde kendi yapmayı tercih edenler için bu yağı elde etmek oldukça basittir. Bunun için gerekli olan 3 malzemeden biri limon, biri zeytinyağı ve diğeri de ağzı kapalı kavanozdur. Evde bu yağı yapabilmek için öncelikle 1 bardak sızma zeytinyağı 70 dereceye kadar ocakta ısıtılması gerekir. Ardından 6 adet limonun kabuğu rendelenerek, önceden ısıtılmış yağın içerisine atılması ve karışımın 6 saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. En sonunda süzgeç yardımıyla süzüldüğünde limon yağı elde edilmiş olacaktır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler